28. července 2021 11:45

Do kdy musí dítě dostat první dávku očkování proti covidu, aby se 1. září nemuselo ve škole testovat?

S očkováním dětí proti covidu je to velmi složité. Do kdy je rodiče musí nechat musí naočkovat, pokud se chtějí vyhnout jejich testování na začátku školního roku?

Datum 1. září letos rozdělí školáky vracející se z prázdnin minimálně do dvou skupin a kritériem bude očkování proti covidu. Ministerstvo zdravotnictví totiž plně očkované děti vyřadí z preventivního testování plánovaného právě na začátek školního roku.

Deadline do prvních testů

Do kdy musí vaše dítě dostat první dávku vakcíny, aby se na začátku roku nemuselo testovat? Protože je mezi první a druhou dávkou očkování třítýdenní odstup a po druhé dávce se čeká na plnou ochranu před covidem dva týdny, musí se takový školák dostat k očkování pět týdnů před koncem prázdnin, tedy do středy 28. července. A s tím je trochu problém – očkovacích míst pro děti je méně než pro dospělé a zájem o ně je vysoký.

Očkování, prodělaný covid, test nebo respirátor

Co se bude dít s dětmi, které nebudou očkované, nebudou mít doklad o prodělané nemoci (v posledních 180 dnech) a rodiče je nenechají otestovat? Podle agentury ČTK budou muset po celou dobu ve škole nosit roušku či respirátor. Pokud odmítnou i to, nebudou se moci účastnit prezenčního vzdělávání.

Jak očkování dětí probíhá?

Vláda uvolnila očkování pro děti ve věku 12–15 let už 1. července 2021. Děti se na zhruba devadesáti vybraných místech očkují vakcínami Pfizer/BioNTech a Moderna, a pokud to není přímo v ordinaci dětského lékaře, musí být na očkovacím místě přítomen pediatr. Registrace probíhá stejně jako u dospělých, ale dítě musí k očkování doprovodit zákonný zástupce, který vyplní dotazník a na místě podepíše informovaný souhlas s očkováním.

České děti a covid

Podle údajů České vakcinologické společnosti bylo v České republice hospitalizováno více než tisíc dětí s nemocí COVID-19, z nich více než sto vyžadovalo léčbu kyslíkem a asi 20 potřebovalo umělou plicní ventilaci. Celkově bylo ke 3. červenci 2021 v ČR dokumentováno téměř 180 000 případů nemoci COVID-19 u dětí mladších 15 let (10,8 % ze všech). Dosud u nás na tuto nemoc zemřelo šest dětí ve věku 0-17 let (0, 4, 8, 11, 16 a 17 let věku).

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom