8. října 2019 15:16

Objevte příběh Tutanchamona na multimediální výstavě v Národním muzeu!

Fascinuje vás svět starověkého Egypta a rádi byste se o něm dozvěděli více? Za poznáním této jedinečné kultury nyní nemusíte cestovat tisíce kilometrů, v historické budově Národního muzea na vás čeká multimediální zážitek ve výstavě Tutanchamon RealExperience

Tutanchamon v novém

Návštěvníci této výstavy, která kombinuje originální artefakty s nejnovějšími multimediálními technologiemi, mají jedinečnou příležitost poznat příběh jednoho z nejznámějších egyptských faraonů. Výstava je postavena na komplexním multimediálním systému vyvinutém s použitím nejnovějších technologií, který umožní sledovat posmrtný život faraona a jeho poddaných. Vědecká přesnost této fascinující podívané je zajištěna renomovanými, světově proslulými egyptology, kteří se na projektu výstavy podíleli.

Prostřednictvím neobyčejných obrazů si projdete charakteristické rysy egyptské civilizace od Théb až po Údolí králů. Temná, matně osvětlená chodba vás pak zavede do míst, kde na vás čeká zážitek cesty faraona věčností. Ta je velkolepým završením celé výstavy, kde zapojíte své smysly díky animacím vytvořených s pomocí obrazů nejdůležitějších hrobek panovníků. Ve výstavě Tutanchamon RealExperience uvidíte také výběr originálních předmětů, jejichž prostřednictvím se seznámíte s tím, jaké představy měli staří Egypťané o posmrtném životě. Kromě toho je k vidění například i jedinečná socha mladého faraona zapůjčená z Musea August Kestner v Hannoveru Nadací Fritze Behrense. Významným podkladem pro multimediální část výstavy jsou fotografie světoznámého fotografa Sandra Vanniniho, který patří k nejuznávanějším fotografům egyptských památek.

Česká egyptologie není opomenuta

Výstava je zakončena částí věnovanou profesoru Jaroslavu Černému (1898–1970), jedné z klíčových postav české egyptologie a významnému odborníkovi na epigrafii, který většinu svého života zasvětil studiu starověké vesnice královských řemeslníků Dér el-Medína. Tato sekce vám představí jedinečné sbírkové předměty a archiválie související s jeho soukromým i vědeckým životem. K vidění jsou předměty ze sbírek, které Národní muzeum díky Jaroslavu Černému a jeho rodině získalo mezi lety 1937 až 2019. Vystavena je zde pravděpodobně nejstarší známá kopie slavného staroegyptského textu Naučení krále Amenemheta I. nebo ostrakon (keramický střep) z 13. století př. n. l. s dopisem zachycujícím manželský svár mezi královským řemeslníkem Merymaatem, jeho manželkou a jeho tchyní.

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom