15. prosince 2016 06:00

Nesmyslný luxus? Vězení, kde byste chtěli strávit dovolenou

Není vězení jako vězení. Některá připomínají luxusní hotely a jiná vypadají ještě lépe. Přesvědčte se sami!

Když se řekne vězení, člověk si představí ponuré stísněné místo, kde všudypřítomná šeď, společný turecký záchod, jen pár minut denně tekoucí teplá voda a mrňavý buzerplac člověku připomínají každou minutou jeho provinění. Některé věznice ovšem svým luxusem evokují spíše rekreační zařízení pro zámožnější klientelu.

Asi nejdiskutovanějším příkladem nepřiměřeného luxusu je cela, v níž v Norsku žije masový vrah Anders Breivik. Ve věznici Ila má k dispozici vlastní "třípokoják", jehož součástí je i posilovna a pracovna s počítačem – kvůli zákazu komunikace s okolím ovšem bez internetového připojení. I když se to řadě lidí nelíbí (proti je i víc než polovina Norů), stát jeho komfort vysvětluje jako kompenzaci za nemožnost stýkat se s jinými vězni.

V norských nápravných zařízeních se totiž potkáte s vybavením, o jakém si třeba odsouzení v Česku mohou nechat jen zdát. Běžně jsou tu k dispozici sportoviště, zařízení pro kulturní vyžití i společné obýváky, v nichž mohou vězni sledovat televizi. Pokud má odsouzený zájem, může za mřížemi studovat, a to i vysokou školu. Norové to vysvětlují tím, že jejich cílem je sice trestat – a izolace od světa trestem jistě je – chtějí ale také svoje odsouzené připravit na to, že jednou vyjdou zpoza mříží do světa. Proto mají plánované společné sportovní i kulturní aktivity, pracují a jsou motivováni ke společnému setkávání a komunikaci.

Norové jako vzor?

Norské věznice jsou proto proslulé tím, že vypadají spíše jako rekreační zařízení. Například ta nejmodernější, Halden Fengsel, nabízí v rámci zařízení pro kulturní vyžití i plně vybavené nahrávací studio, vězni mohou navštěvovat impozantní svatyni a při pobytu v celách je nedeprimuje pohled na mříže, neboť v oknech žádné nejsou. Kochat se mohou originální výzdobou provedenou místním graffiti autorem Dolkem i krásnou přírodou v areálu.

Eko vězenice pro milovníky přírody

Věznice na ostrově Bastøy zase naučí odsouzené životu v souladu s přírodou. Zařízení získává většinu elektřiny ze solárních panelů a i velkou část potravy si vězni sami pěstují – dominuje jí bio ovesná kaše. Za to se mohou ve volném čase projet na koni nebo si zaplavat v moři.

Sport, knihy a multimédia – i to je kriminál

Další luxusní vězení najdeme v rakouské zemi Štýrsko. Jmenuje se Justizzentrum Leoben a zvenku nepřipomíná vězení téměř ničím. Sportovní haly, tělocvičny, modlitebna, stáje, knihovna a multimediální centrum jsou ovšem k dispozici jen vybraným odsouzeným, kteří dostali za mírnější přečiny nanejvýš na 18 měsíců. Někteří vězni tu mají vlastní jednolůžkové pokoje se sociálním zařízením a společnou kuchyňkou s obýváčkem vždy pro patnáct cel.

Vězení budoucnosti

Ještě překonat v komfortu by tato nápravná zařízení mělo vězení projektované na dánský ostrov Falster. Nakreslila ho architektonická firma C.F.Møller architects. Nabídne mimo jiné kulturní centrum s knihovnou, modlitebnou, sportovním zázemím a obchodem. V okolí budov bude vězňům k dispozici sportovní hřiště včetně fotbalového i "farma", kde budou moci chovat zvířata i pěstovat rostliny.

Dětičky za mřížičkami

Rodiče-zločinci si zase mohou pískat, pokud se dostanou za mříže do věznice Aranjuez ve Španělsku. Mají tu totiž oddělení s rodinnými celami, kterému se říká pětihvězdičkové: je prý jediné na světě, kde mohou žít společně otec, matka i dítě. Potomek si může upevnit vztah k rodičům, a oni se zase naučí, jak pečovat o kojence či batole – což by jim mělo pomoci s návratem do života poté, co vězení opustí. Cely vypadají jako garsonky rodin s dětmi: okna směřují ven z věznice, na zdech jsou dětské obrázky a v dětské postýlce jsou hračky.

Líbánky za mřížemi

Skoro jako v hotelu si musejí případat i obyvatelé věznice San Pedro v bolivijském městě La Paz. Pobyt v tomto nápravném zařízení si totiž musí zaplatit, a podle toho, kolik "vysolí", mohou bydlet v mezonetovém apartmá s vlastní kuchyní, koupelnou a kabelovkou, nebo se čtyřmi dalšími v malinké špinavé cele určené původně pro jediného odsouzeného. Věznice se řídí vlastními zákony a kvete v ní čilý obchod; vězni si mohou vydělávat třeba tím, že se podílejí na výrobě a distribuci kokainu, provozují restaurace, prodávají jídlo těm, kdo si vaří sami, poskytují kadeřnické služby či vyrábějí upomínkové předměty, které prodávají turistům. Vězňům také za mřížemi běžně dělají společnost jejich rodiny. V areálu je kromě nemocnice, několika kostelů a heren kulečníku či videoher i hotel pro návštěvy odsouzených.

Hotel, který je vězení

Jestliže si opravdu chcete zkusit, jak se bydlí v luxusu vězení, nemusíte jezdit do Bolívie. V Nizozemí vám nový hotel Het Arresthuis nabídne ubytování ve 36 pokojích a 7 apartmánech, které byly ještě v roce 2007 celami. Vše je pochopitelně moderně zařízeno, doplněno o bar, restauraci, saunu a další nutné náležitosti prvotřídního ubytovacího zařízení.

Text: RD

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom