27. února 2014 06:00

Největší a nejkrásnější akvária světa

Asi znáte ta velká česká akvária – jsou úžasná a nádherná a působivá. Ale malá.

Určitě jste viděli ty fotografie, kde v akváriu plave obrovský žralok. Většina lidí se při spatření takové fotky domnívá, že jde o photoshop. Omyl – taková akvária opravdu existují a je jich na světě víc, než tušíte!

Tady je deset největších světových akvárií:

Akvárium v Perthu

Největší akvárium Austrálie najdete na předměstí západoaustralského Perthu. Na délku má 40 metrů, na šířku 20 metrů. Ve 3 milionech litrech slané mořské vody plavou ryby, žraloci i rejnoci. Součástí akvária je i 98 metrů dlouhý podvodní tunel. Za poplatek se mezi zvířata můžete ponořit se šnorchlem a ploutvemi!

Akvárium v Janově

Jedno z největších akvárií Evropy vybudovali v italském Janově. Vzniklo pro světovou výstavu Expo 1992. Skládá se ze 70 nádrží se 3,7 miliony litry vody, které se staly domovem pro 6000 zvířat! Některá akvária jsou tak velká, že v nich bez problémů plavou delfíni, žraloci a tuleni.

Šanghajské mořské akvárium

Stejně velké je akvárium v Šanghaji. Má devět částí, každá odpovídá některému místu na Zemi – jsou zastoupena dokonce tak exotická a podivná místa, jako je Antarktida. Nejzajímavější je čínská zóna, kde plavou spousty mořských živočichů, které už v přírodě najdete jen výjimečně. Podvodní tunel, jedna z největších atrakcí akvária, má na délku 155 metrů a je vůbec největší na světě.

uShaka Marine World

Také v Africe, konkrétně v Jižní Africe, najdete fantastická akvária pro milovníky mořského života. To největší se jmenuje uShaka Marine World a vybudovali ho v Durbanu. Také zde plavou v 3,8 milionech litrech vody stovky druhů mořských tvorů. Třešinkou na dortu je místní restaurace The Cargo Hold, která je umístěná u nádrže žraloků. Člověk si zde nikdy nemůže být jistý, jestli náhodou nebude na jídelníčku příště on….

Monterey Bay Aquarium

Monterey Bay Aquarium patří k těm nejslavnějším zařízením svého druhu na celém světě. Nejde zde jen o zábavu a vydělávání hromad peněz, ale právě zde také probíhá velmi kvalitní oceánografický a ekologický výzkum. Akvárium je umístěno v bývalé továrně na ryby v kalifornském Monterey. Největší atrakcí je zde nádrž Oceans Edge Wing, což je 10 metrů vysoká prosklená nádrž se 4,5 miliony litry vody s ukázkami těch největších zvířat žijících v místních vodách.

Turkuazoo

O Turecku si asi nemyslíte, že je to nějaká bašta akvaristiky. Omyl, tohle neplatí přinejmenším od roku 2009. Tehdy zde vzniklo obrovské akvárium Turkazoo. Je umístěné v istanbulském nákupním centru Forum Istanbul. Žije zde 10 000 mořských zvířat všech druhů, barev i rozměrů, a to včetně žraloků tygřích.

L'Oceanografic

Španělský L’Oceanogràfic Češi dobře znají – jezdí se tam často na výlety, když už se člověk ocitne ve Valencii. Mají zde úplně největší nádrž v celé Evropě a chovají zde 45 000 zvířat. Však zde také je 7 milionů litrů vody!

Okinawa Churaumi

To by nebyli Japonci, aby si nevymysleli něco speciálního. Akvárium Okinawa Churaumi byste úspěšně hledali na stejnojmenném ostrově v místním Expo parku. Bylo otevřeno roku 2002 a od té doby už přilákalo miliony návštěvníků. Hlavní nádrž se jmenuje Kuroshio Sea a je v ní 7,5 milionů litrů vody. Přední stěna tohoto akvária měří 8,2 x 22,5 metrů a nic většího už nikde nenajdete – s jedinou výjimkou... Nádrž je tak obrovská, že zde žijí dokonce i manty – čtyři se tu i narodily!

Dubai

No a samozřejmě Arabové. Největší mrakodrap světa Burj Dubai má ve svých dolních patrech jeden z největších obchoďáků světa – Dubail Mall. Uprostřed něj stojí obří akvárium s mořskými rybami – je v něm 10 milionů litrů vody a 33 000 živých zvířat. Mimo jiné 400 žraloků a rejnoků. Jestli jste se u okinawského akvária ptali, jaké že je to ještě větší, tak tady je odpověď. Dubajské akvárium je schválně postavené tak, aby bylo o fous větší než to japonské.

Georgia

Tradá a máme tu vítěze! Vůbec největším akváriem světa je Georgia Aquarium v Atlantě. Je asi třikrát větší než to dubajské: žije v něm asi 100 000 zvířat. A některá jsou pořádně velká: tak třeba zde mají žraloky obrovské. Žijí v nádrži s objemem 24 milionů litrů! Bohužel dva z těchto mírumilovných obrů nedávno zahynuli a zkoumá se, zda má jejich chov v zajetí smysl

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom