Nejrychlejší počítač světa stál 2 miliardy: podívejte se mu do útrob
Seznamte se – jmenuje se Titan a jde o nejrychlejší počítač na světě. Tedy samozřejmě jen do doby, než ho nějaký jiný stroj pokoří.
Na konci roku 2012 uznal prestižní seznam Top500 za nejrychlejší počítač světa stroj Titan vyrobený firmou Cray. Superpočítač je vybaven celkem 560 640 procesory, které za jedinou sekundu provedou 17,49 biliard operací. To je pro lepší představu číslo s patnácti nulami…
Teoreticky, pokud se podaří počítač dokonale odladit, může jeho výkon stoupnout až na 27 biliard operací za sekundu. Titan tak zase o něco předběhl svého největšího konkurenta – superpočítač Sequoia, který patří americké National Nuclelar Security Administration. Ten se může pochlubit výkonem „pouze“ 16,32 biliard operací za sekundu.
Titan pomůže fyzikům i klimatologům
Pokud se ptáte, k čemu tak monstrózní výpočetní kapacita může sloužit, máme pro vás jednoduchou odpověď: pro vědu. Titan je umístěn ve výzkumné laboratoři Oak Ridge, kde na něm vědci ověřují nejrůznější výzkum z oblasti jaderné fyziky a efektivity spalovacích motorů. A tak trošku i klimatické modely…
Díky obrovské výpočetní kapacitě Titanu teď budou moci američtí vědci řešit úkoly, o nichž mohli ještě před rokem nanejvýš snít
Takový výkon si samozřejmě žádá spoustu energie, celkem Titan spotřebuje 9 MW elektřiny, což by stačilo přibližně pro 9000 normálních domů – tedy pro průměrné české městečko. Tvůrci Titanu dokázali vylepšit jeho předchůdce nazvaného Jaguar tak, aby měl desetkrát větší výkonnost, a přitom spotřebuje jen o 20 procent energie víc. Největší zásluhu na tom mají použité grafické procesory vyvinuté původně pro hraní počítačových her.
Podívejte se na video, jak to vypadá v superpočítači TITAN:
Podle Jeffa Nicholse, muže, který má Titan na starosti, už dnes není možné zlepšovat kapacitu počítačů jen přidáváním běžných procesorů (CPU): „Kombinace procesorů a grafických procesorů je také odpovědný krok k tomu, abychom snížili naši uhlíkovou stopu. Díky obrovské výpočetní kapacitě Titanu teď budou moci američtí vědci řešit úkoly, o nichž mohli ještě před rokem nanejvýš snít.“
Detaily pro fajnšmekry
Celkem stál titan přibližně 97 milionů dolarů – v přepočtu asi 1,9 miliard korun. Stojí celý v jediné budově; je uložený ve 200 skříních. Zabírá 404 metrů čtverečních plochy, chladící systém superpočítače má objem 6600 tun…
Základ jeho architektury tvoří18 688 CPU procesorů AMD Opteron 6274 16-core a 18 688 GPU procesorů Nvidia Tesla K20. Operačním systémem je speciální verze Linuxu…
Pro případ velkého výpadku energie, jaký už párkrát Spojené státy zasáhl, je Titan vybaven špičkovým záložním systémem, který je schopný během pouhých 7 sekund nahodit dieselové generátory. Vědci se tedy nemusí bát, že by přišli o rozpracovanou práci…