10 nejlepších válečných filmů, které se natáčely v Česku
Česká republika se těší nemalé přízni zahraničních filmařů, kteří naši krajinu, památky i filmařské zázemí rádi používají pro své snímky. Výjimkou nejsou ani filmy válečné, ze kterých jsme vybrali ty nejlepší, jimž jsme poskytli unikátní zázemí.
Není sporu o tom, že je Česká republika oblíbenou destinací filmařů z celého světa. Natáčel se u nás Spider-Man, Casino Royale s Danielem Craigem coby Jamesem Bondem, dva díly Mission: Impossible, Wanted s Angelinou Jolie a spouta dalších filmů. Ve skutečnosti jich bylo tolik, že se můžeme zaměřit na jediný žánr a i tak jich najdeme dostatek. Pojďte si s námi projít desítku válečných filmů, kterým jako kulisy posloužila (mimo jiné) i naše krajina, města nebo jen jednotlivé budovy.
10) Hartova válka (2002)
Snímek Gregoryho Hoblita s Brucem Willisem a Colinem Farrellem navazuje na řadu "zajateckých" filmů z druhé světové války. Namísto útěku nebo tichého vzdoru proti vedení tábora se však soustředí na spor mezi samotnými zajatci z řad příslušníků spojenecké armády. Zásadový plukovník McNamara nejprve vystoupí proti poručíkovi Hartovi, který nemá s válkou v podstatě žádnou zkušenost a hnán ideály se rozhodne hájit vojáka tmavé pleti, který je nařčen ze zabití jiného důstojníka. Film nesbíral bůhvíjak vysoká hodnocení, z pohledu našince je ale zajímavý tím, že se jeho značná část natáčela v bývalém vojenském prostoru Milovice, některé scény se ale točily také ve Zvoleněvsi, Novině na Liberecku a následně v Barrandovských ateliérech. Ve filmu si zahrála také československá technika, jmenovitě trojice parních lokomotiv s přezdívkami Sedma, Velký Bejček a Ušatá.
9) Úkryt v zoo (2017)
Americko-britské drama režisérky Niki Caro pojednává o skutečném příběhu polské rodiny Żabińských, kteří během druhé světové války spolupracovali s odbojem a ukrývali ve sklepení varšavské zoologické zahrady židovské uprchlíky. Film je zajímavý zejména svou perspektivou, kterou poskytuje i na základě stejnojmenné předlohy Antonina Żabińská, manželka ošetřovatele a ředitele zmiňované zoo Jana Żabińského, který Židy do sklepení převážel ve svém automobilu. Na scéně se přitom pohybuje i německý zoolog Lutz Heck, který je samozřejmě překážkou v odbojové činnosti manželů, čímž pochopitelně vzniká spoustu vyhrocených momentů, které ne vždy musí dopadnout dobře. Film se natáčel na pražském Výstavišti, stejně jako v pevnosti Josefov, kde za účely filmu vzniklo židovské ghetto, a také na náměstí v Žatci, které mělo představovat náměstí ve Varšavě.
8) Devátý den (2004)
Na našem území se natáčel také německý válečný film Devátý den, volně inspirovaný příběhem katolického kněží Jeana Bernarda z Lucemburska, který byl vězněn v koncentračním táboře během druhé světové války. Ve filmu je mu propůjčena identita Henriho Kremera, který v táboře Dachau sleduje hrůzné zacházení s vězni, aby mu byla zničehonic udělena propustka na devět dní. Brzy ale zjišťuje, že důvodem je nutnost přemluvit biskupa z jeho rodného města, aby spolupracoval s nacisty, na což má dohlédnout mladý důstojník gestapa Gebhart. Mezi ním a Kremerem se rozhoří devítidenní válka, která je plná bolesti i velmi nesnadných rozhodnutí. Co se týče filmových lokací, prominentní je zejména Praha a Milovice na Nymbursku, česká stopa ale proniká do Devátého dne i skrze herecké obsazení, ve kterém figurují někteří čeští herci, například Karel Dobrý nebo Petr Janiš.
7) Jatka č. 5 (1972)
Také adaptace slavného díla spisovatele Kurta Vonneguta Jatka č. 5 zavítala během natáčení do Česka, konkrétně na pražské Hradčany a do části Mostu, které filmařům posloužily pro ztvárnění Drážďan. Příběh filmu vypráví o mladém vojákovi Billymu Pilgrimovi, který zažije děsivý nálet na zmiňované Drážďany a další hrůzy druhé světové války. Po jejím skončení se ocitne v ústavu pro duševně choré, ve kterém si doslova vytvoří vlastní vesmír a vydává se na výpravy do minulosti i budoucnost. Každý, kdo někdy četl Vonnegutův román, chápe, že pojmout všechny vrstvy a nuance je nesmírně obtížné a na filmu se to projevuje jeho nesnadnou stravitelností. Kromě českých lokací se do filmu promítá také umění kameramana Miroslava Ondříčka, kterého si oscarový režisér George Roy Hill pro natáčení vybral.
6) Legenda jménem T-34 (2018)
Akční podívaná pro mladou generaci, tak pojmenoval scenárista Alexej Sidorov film Legenda jménem T-34, který má vzdát hold veteránům z druhé světové války a podnítit zájem o historii konfliktu u mladšího publika. Výsledkem je za vlasy mírně přitažený příběh o posádce tanku T-34, resp. jejím veliteli Ivuškinovi. Ten se v úvodu střetává s tankovou divizí Klause Jägera, proti které se ubrání, aby později v průběhu války při druhém střetnutí padl do zajetí. Následně je Ivuškin zahrnut proti své vůli do výcviku německých posádek tanků, pro které má s ukořistěnou T-34 sloužit jako cvičný terč. Sebevražednou misi se ale rozhodne využít pro útěk, který se ve skutečnosti nikdy nestal, i když zejména ruské weby mohou tvrdit opak. Z pohledu našeho žebříčku je ale film jedním z nejvýznamnějších a točil se na mnoha místech Česka. Do seznamu filmových lokací můžeme zahrnout vesnici Úterý na Plzeňsku, hrad Loket, Terezín, zříceninu hradu Klenová nebo Sokolov.
5) Anthropoid (2016)
Kde jinde natočit film o atentátu na Reinharda Heydricha než v Česku? Stejnou otázku si zřejmě položil i režisér Sean Ellis před tím, než se pustil do Antrhopoidu. Film pojmenovaný podle slavné operace českých odbojářů se snaží české reálie zpracovat s co největším důrazem na detail a v mnoha ohledech se mu to daří. Pro natáčení například filmaři zvažovali využít skutečná místa, kde se události spojené s atentátem odehrávaly, řada z nich ale buďto neexistuje, nebo se pro natáčení nehodí kvůli své velikosti. To se týkalo například bytu Moravcových, ale i kostela sv. Cyrila a Metoděje. Pro tyto účely byly v ateliérech vytvořeny věrné, byť zvětšené repliky, jinak se ale natáčelo na mnoha místech v Praze i Brdech. Pro samotné místo atentátu, kterým nyní vede magistrála, byla použita zatáčka u Bílkovy vily nedaleko Hradčan.
4) Králíček Jojo (2019)
Válečná komedie Králíček Jojo pojednává o chlapci jménem Jojo, který coby blondýn s modrýma očima vyrůstá v nacistickém Německu. Na cestě jeho předurčenou kariérou ho sledujeme vstupovat do Hitlerjugend a připravovat se na kariéru nacistické říši oddaného vojáka. V jeho správném přístupu k nacismu ho podporuje i imaginární "kamarád" Adolf Hitler a vše by zřejmě skončilo tak, jak film načrtává. Velký zlom ale přijde v okamžiku, kdy Jojo zjistí, že jeho maminka s tváří Scarlett Johansson ukrývá v podkroví židovskou dívku. Jojo je zmítán vnitřním bojem, ve kterém mu paradoxně docela pomáhá i imaginární Hitler. Film vznikl za přispění Státního fondu kinematografie České republiky a natáčel se například na Staroměstském náměstí v Praze, Žatci, Chebuzu nebo bývalém cukrovaru Lenešnice.
3) Stalingrad (1993)
Také švédské ztvárnění slavné bitvy o město Stalingrad našlo své filmové útočiště v České republice a k natáčení se váže nejedna zajímavá historka. Dáme-li stranou děj, tedy nervydrásající a fyzicky velmi náročnou bitvu o zasněženou baštu Sovětského svazu, na které si nacistické Německo "vylámalo zuby", film český původ rozhodně nezapře. Natáčel se například na bývalém letišti Hradčany, jako kulisy byly využity i domy staré části Mostu, které v době natáčení procházely demolicí, nebo areál Poldi Kladno. Samozřejmostí pak bylo použití ateliérů na Barrandově a nakonec i finské exteriéry pro zimní scény. V době natáčení totiž ve střední Evropě nebyl sníh a filmaři proto museli veškerou techniku - včetně zapůjčených tanků T-34 - přepravit letecky z Ruzyně. Za tímto účelem byly vybudovány i dřevěné rampy pro nakládku techniky, aby se nepotrhal asfalt letiště.
2) Napola: Hitlerova elita (2014)
Pokud nejsou akční filmy vaše parketa, ale přesto máte rádi období druhé světové války, Hitlerova elita vás musí zákonitě potěšit. Jde o skvělé drama, v němž hlavní roli ztvárňuje sedmnáctiletý Friedrich Weimer, který právě skončil školu a bez ohledu na to, že pochází z chudé rodiny, touží po tom, že v životě něčeho dosáhne. Naplno se věnuje boxování, které mu otevře cestu do prestižního Národního politického vzdělávacího institutu (Napola), ze kterého má vzejít skutečná Hitlerova elita mladých nacistů. Podmínky na škole, nenaplněné ideály a bitva o vlastní názory vedou k mnoha vyhroceným momentům a bez ohledu na to, že byl film natočený v Česku, jde o velmi povedenou záležitost. Abychom ale dostáli podmínkám tohoto žebříčku - ve filmu si zahrála například tělocvična v pražské Libni, také část Karlína nedaleko Negrelliho viaduktu a hlavní motiv hradu Napola ztvárnil Bouzov.
1) Most u Remagenu (1969)
Končíme nejstarším snímkem v našem výběru. Kultovní Most u Remagenu, který je zasazen na konec druhé světové války, popisuje bitvu o poslední velký most přes řeku Rýn. Zatímco spojenecká vojska by jej ráda překročila s vidinou přiblížení finálního útoku na německou říši, Wehrmacht jej hodlá zničit bez ohledu na to, že jde o jedinou ústupovou cestu z města. Začíná boj o strategické místo mezi dvěma elitními jednotkami, německou, pod vedením majora Paula Krugera, a americkou, které velí nadporučík Phil Hartman. Most, o který bojují, je ve skutečnosti most v Davli, zajímavostí rovněž je, že první most, který je ve filmu vyhozen do povětří, se nachází od Davle jen kousek a jde o železniční most u Skochovic. Sluší se nicméně dodat, že Davelský most byl doplněn obrannými věžemi, došlo na jeho kompletní zvednutí o 3 metry a nedaleko něj byl vyhlouben tunel, který na místě setrval až do svého zazdění v roce 1974. Paradoxní také je, že tanky Wehrmachtu a Američanů byly použity kameramany "spřátelených armád" jako propagandistický důkaz, že Československo potřebuje vojenskou "pomoc" a následná okupace vstoupila i do postprodukce filmu, který byl dokončen v zahraničí.