21. října 2020 14:45

Národní garda USA posílá do Česka tým 28 vojenských lékařů

„Tým sem přiletí příští týden a bude mít své vlastní ochranné pomůcky,“ informoval ministr zdravotnictví Roman Prymula na tiskové konferenci po mimořádném jednání vlády. Podle Prymuly jde o zkušené vojenské profesionály.

Žádost o pomoc, kterou do aliančního systému NATO zaslala Česká republika, vyslyšela Národní garda v Nebrasce a Texasu a posílá 28 vojenských lékařů.

Než bude v provozu budovaná vojenská polní nemocnice v pražských Letňanech, chce ministerstvo zdravotnictví lékaře Národní gardy nabídnout zařízením, která to budou nejvíce potřebovat. Primárně pak budou američtí lékaři pracovat v budoucí vojenské nemocnici. Ta má v první fázi poskytnout zázemí pro 500 pacientů s nemocí COVID-19.

Vedle Spojených států nabídlo pomoc ČR i sousední Německo. Jde o příslib volných kapacit na jednotkách intenzivní péče v Sasku, které sousedí s Ústeckým krajem. Vedle hrozícího nedostatků lůžek je ale kritickou veličinou prudce rostoucí počet lékařů a zdravotnického personálu, který je nakažený novým koronavirem nebo je v karanténě. V den mimořádné tiskové konference (středa 21. 10.) jich ministerstvo zdravotnictví evidovalo přes 6 000.

Národní garda je na krize zvyklá

Národní garda (US National Guard) je jednou z pěti hlavních složek ozbrojených sil USA a slouží především jako rezervní vojenská síla. Má vlastní strukturu jednotek nezávislých na armádě (US Army), letectvu (US Air Force), námořnictvu (US Navy) nebo vesmírných silách (US Space Force) a disponuje i vlastními jednotkami vybavenými těžkou technikou včetně tanků, letadel a lodí. Povolat Národní gardu může do aktivní služby jen guvernér příslušného státu nebo prezident USA.

Součástí Národní gardy jsou pochopitelně i vojenské lékařské jednotky, které pravidelně procházejí zatěžkávací zkouškou v sezoně hurikánů. Ta letošní skončí 11. listopadu a meteorologové v ní dosud zaregistrovali 27 tropických nebo subtropických cyklón, 26 pojmenovaných bouří, 10 hurikánů a tři velké hurikány.

V roce 2020 se Národní garda významně podílela na boji proti pandemii COVID-19. V mnoha státech USA postavila a spravovala provizorní nemocnice pro nakažené, účastnila se testování obyvatel a zajišťování veřejného pořádku.

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom