12. března 2022 06:10

První fotky nového Napoleona: Slavného vojevůdce oživili hvězda a režisér Gladiátora

Spojení Ridleyho Scotta a Joaquina Phoenixe budí nejvyšší očekávání. Jak dopadne jejich uchopení složité osobnosti Napoleona?

Zpracování Napoleonových osudů už dlouhé roky patří mezi témata, na nichž si většina filmařů vylámala zuby. Složité historické osobnosti se však nezalekl režijní matador Ridley Scott, jenž ke zfilmování osudů rozporuplného vojevůdce přizval Joaquina Phoenixe. Společně už do historie (jakkoli upravené) vyrazili v roce 2000 snímkem Gladiátor, nyní se Oscarem za Jokera oceněný Phoenix ujme postavy, jež otřásla děním počátku 19. století.

Výrazná proměna

Momentálně je však o snímku známo jen minimum informací a jednota dokonce nepanuje ani kolem samotného názvu filmu. Aktuálně je nejčastěji uváděn prostě jako „Napoleon“, přičemž původně se projekt jmenoval „Kitbag“, což je označení pro vojenskou tornu. Fanoušci historie se jej každopádně dočkají v roce 2023 a jistě půjde o velkou filmovou událost.

Navzdory všem nejasnostem je natáčení filmu v plném proudu a Scott momentálně využívá historické londýnské lokace. Právě na nich se podařilo vyfotit Phoenixe ve vojenském kostýmu, a tak fanoušci zatím mohou nasát alespoň náznaky atmosféry. Ta bude samozřejmě stát především na Phoenixově výkonu a (soudě dle uniklých snímků) se jedná o další z jeho fascinujících hereckých transformací.

Vztah jako klíč k Napoleonovi

V centru dění nového filmu bude třaskavý vztah Napoleona s jeho manželkou Joséphine de Beauharnais. Těžko říct, na které prvky se scenárista David Scarpa zaměří, ovšem na poměry přelomu 18. a 19. století se jednalo o skutečně velmi nestandardní vztah. V době jejich seznámení po Velké francouzské revoluci totiž byla Joséphine už rozvedená, měla dvě děti a kvůli šlechtickému stavu se neustále bála o svůj život. Ani Napoleonova vroucná láska ji však od záletů neodradila. Svéhlavou Joséphine si zahraje Vanessa Kirby.

„Přišel odnikud, aby vládl všemu – ale po celou dobu vedl romantickou válku se svou nevěrnou manželkou Joséphine. Dobyl svět, aby se pokusil získat její lásku, a když se mu to nepodařilo, dobyl jej, aby ji zničil – přitom však zničil sebe,“ přiblížil Scott svou fascinaci postavou Napoleona.

ZDROJ: Metro

Mojmír Sedláček

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom