9. března 2022 14:45

Největší nález od Titanicu: Prohlédněte si vrak Endurance, ztracené lodi z prokleté výpravy na Antarktidu

Vědci na dně Weddelova moře poblíž Antarktidy v hloubce 3 008 metrů objevili, vyfotili a natočili dokonale zachovaný vrak slavné lodi. Jde o Endurance, ztracenou loď polární výpravy vedené sirem Ernestem Shackletonem, kterou v roce 1915 poblíž Antarktidy rozdrtily ledové kry.

„Úspěšně jsme dokončili nejobtížnější pátrání po vraku na světě, bojovali jsme s neustále se přesouvajícím mořským ledem, sněhovými vánicemi a teplotami klesajícími k –18 °C. Podařilo se nám něco, o čem mnoho lidí tvrdilo, že je nemožné,“ komentoval událost pro BBC vedoucí pátracího týmu polární geograf John Shears.

Úspěšné pátrání

Jeho expedice čítající 64 expertů a 46 členů posádky po vraku pátrala od 4. února 2022 s pomocí jihoafrického ledoborce Agulhas II a několika dálkově ovládaných miniponorek. Přestože poloha lodi byla díky účastníkům Shackletonovy výpravy známa poměrně přesně, vrak se dosud kvůli velmi obtížným meteorologickým podmínkám v oblasti ztroskotání nedařilo zaměřit. Při posledním pokusu v roce 2019 výzkumníci ztratili dálkově ovládanou ponorku.

Teprve v sobotu 5. března 2022, shodou okolností na den přesně 100 let po pohřbu Ernesta Shackletona, kamery zaměřily na dně Weddelova moře dokonale zachovaný vrak Endurance. Trup lodi postavené z dubu, jedle a jihoamerického stromu ocotea měl tloušťku 28 cm a dokázal sevření ledu odolávat po mnoho měsíců. Na zádi vraku byl dobře čitelný nápis „Endurance“ a kolem se nacházelo pole trosek.

Samotný vrak má podle mezinárodní smlouvy o Antarktidě status památky a nesmí být žádným způsobem narušen. Na povrch se proto nedostaly žádné fyzické artefakty.

Strastiplná Shackletonova výprava

Endurance vyplula na svou poslední plavbu z Plymouthu 1. srpna 1914 v době, kdy v Evropě vypukla první světová válka. Cílem zkušeného polárníka Ernesta Shackletona bylo vylodit se na břehu Antarktidy a ujít pěšky téměř 3 000 kilometrů napříč ledovým kontinentem. Výprava, která nejprve doplnila zásoby na Jižní Georgii (odkud odplula 5. prosince 1914), se však ke břehům nejjižnější pevniny nikdy nedostala. Při plavbě Weddelovým mořem narazila Endurance na led a v lednu 1915 v něm uvízla. O osm měsíců později 21. listopadu 1915 driftující led Shackletonovu loď rozdrtil.

Posádka Endurance se po jejím potopení uchýlila na led a o čtyři měsíce později s pomocí malých člunů dosáhla relativního bezpečí na do té doby neznámém ostrově velkém jen 558 km2. Ostrov ale ležel mimo lodní trasy a svět pohlcený válkou o osudu 28 Shackletonových mužů nic netušil.

Shackleton se tedy s pěti muži vydal hledat pomoc. Na člunu a jen s pomocí sextantu zvládl navigovat 1 600 kilometrů k souostroví Jižní Georgie a po strastiplném zdolání horského hřebenu konečně 20. května 1916 dorazil do zdejší velrybářské stanice. Všichni muži z jeho výpravy byli postupně zachráněni, jen Endurance zmizela ve Weddelově moři.

ZDROJ: BBC

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom