30. listopadu 2019 06:00

Můžete trpět depresí. Vy to ještě nevíte, ale Instagram už ano

Když se podíváte na vlastní snímky na Instagramu, nemáte pocit, že z nich dýchá deprese? Algoritmus vás sleduje.

Instagram a umělá inteligence

Nejprve dvě špatné zprávy a jedna malá dobrá. Umělá inteligence obsahující algoritmus zvládající strojové učení, je schopna podle snímků odhalit psychický stav člověka, který nahrává fotografie na Instagram. Podle časopisu Vesmír má větší úspěšnost, než průměrný praktický lékař. To je první špatná zpráva. Zatím stále věřím víc lékařům z masa a kostí než algoritmu, který si prohlíží naše snímky.

Ta druhá praví, že spotřeba antidepresiv za posledních 25 let stoupla šestinásobně, a je otázkou, zdali se máme šestinásobně „hůř“, tedy stouply-li šestinásobně důvody k depresím. Jakkoliv jde o čistě řečnickou otázku, na kterou by mohl zodpovědně odpovědět jen odborník, masivní nárůst jakýchkoli léků rozhodně nebude dobrou zprávou.

A fakt, že algoritmus má menší „chybovost“ v oblasti nesprávně pozitivně určených depresí situaci moc nezachrání, ale budiž útěchou, že jde o malou, leč dobrou zprávu. Veřejnost se o algoritmu dozvěděla ze studie publikované v odborném časopise EPJ Data Science.

K čemu je to dobré?

Deprese je regulérní nemoc a v mnoha případech jsou její počátky (příznaky) tak nenápadné, že si ji mnohdy neuvědomí ani sám postižený, který je „jen smutný“, ani jeho okolí.

Představte si aplikaci, která, když si ji nainstalujete, pošle bezprostředně potom, co vaše chování začne vykazovat známky onemocnění, připomínku vašemu lékaři, aby vás pozval na prohlídku. Problém může být odhalen, ještě než si vůbec něčeho sami všimnete," vysvětluje spoluautor studie Christopher Danforth.

Léčba depresí postupuje kupředu mílovými kroky, mění se skladba léků, jsou cílenější s menším množstvím vedlejších účinků. Nemoc, která se projevuje snížením až vymizením schopnosti prožívat potěšení, pokleslými náladami jedince a patologickým smutkem je bezesporu navázána na náš životní styl, rytmus a zdá se, že ačkoli měřeno objektivními parametry se máme čím dál lépe, prožívanou radost nám to nepřináší. Text: Topi Pigula

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom