13. června 2019 06:00

Může jeden pták zničit moderní letadlo? Statistika dává nečekané odpovědi

Bojíte se létání? A mohou za to ptáci?

Ráno 14. listopadu 2017 potkala letadlo letící z Mexico City do Miami nečekaná příhoda. Při sestupu na mezinárodní letiště v Miami do přední části letadla narazil dravec. Naštěstí letadlo přistálo bezpečně a nebyla hlášena žádná zranění – s výjimkou jednoho ptáka, který zemřel při nárazu. Vyvolalo to však opět starou otázku, jak nebezpeční jsou vlastně ptáci pro letecký provoz?

Jak časté jsou srážky s ptáky?

Srážky ptáků s letadly jsou značně neobvyklé a jen zřídka nebezpečné, obvykle vedou k jen malému poškození letadla, které stroji vůbec nebrání v dalším letu. Mezi lety 1990 a 2015 bylo v USA hlášeno 166 276 kolizí s ptáky. Převážná většina z nich nezpůsobila žádné větší škody na letadlech a piloti ani cestující si jich vůbec nevšimli – byla zaznamenána teprve po přistání.

Jeden pták a stovky mrtvých?

"Obvykle pak vidíme jen nějaké ty stopy peří nebo krev, ale nikdy celého ptáka," uvedl pro tisk jeden ze zaměstnanců mezinárodního letiště Miami.

Přesto tu riziko existuje: hejna větších ptáků, kteří vletí přímo do motoru letadla, mohou způsobit opravdové potíže pro piloty i bezpečnost letadla. Rovněž bylo zaznamenáno, že roje létajícího hmyzu způsobují v motorech letadel značné škody – zatím ale není znám konkrétní a doložitelný případ, kdy by hmyz způsobil přímo pád letadla.

Ztráta jednoho motoru se dá zvládnout

"Letadla jsou navržena a vyrobena tak, aby odolávala nárazům ptáků," uvedl odborník na bezpečnost letů Stephen Landells. "Ztráta jednoho motoru neznamená narušení letu ani pád letadla; moderní aeroplány jsou totiž navrženy tak, aby byly schopné bezproblémového letu i s jedním motorem poškozeným nebo zcela zničeným," uvedl Landells. "Nicméně je pravda, že mnoho zásahů ptáků, jako jsou třeba velcí tažní ptáci, kteří se pohybují v hejnech, může letadlu způsobit velké problémy, " přiznal expert.

Zázrak na Hudsonu

Nejlepším důkazem je slavný “Zázrak na Hudsonu", známá situace, kdy kapitán Sully musel nečekaně přistál na řece Hudson poté, co se jeho Airbus srazil ve vzduchu s hejnem kanadských hus. Tehdy všechno skončilo díky duchapřítomnosti kapitána dobře. Méně štěstí ale měli lidé na letu, který spadl v roce 1995 na Aljašce, když jeho motor nasál několik hus během vzletu; tehdy zemřelo všech 24 osob na jeho palubě. Je však nutné dodat, že tehdy šlo o menší letadlo, které není na střetnutí s hejnem ptáků zdaleka tak dobře konstruované.

Oba předchozí příběhy mohou sice znít tak trošku děsivě, ale nepropadejte panice – pravděpodobnost je na vaší straně. V případě střetu letadel s ptáky zemřelo zatím jen 230 lidí. Nenechte se zmást; pokud máte pocit, že je to hodně, ve skutečnosti to znamená, že pták způsobuje lidskou smrt každých 1 miliard hodin letu. Ve skutečnosti vás mnohem pravděpodobněji zabije blesk nebo kokosový ořech poté, co jste bezpečně vystoupili z vašeho letadla na pláži snů, kam jste se vydali...

Text: MK

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom