Město na kraji díry do pekla. To je Mirnyj
Na světě byste našli jen málo bizarnějších míst, než je Mirnyj. Toto ruské město je domovem díry rovnou do pekla.
Začněme od Adama, respektive od uhlíku. Jeho nejtvrdší formou je diamant. Tento drahokam vzniká v horním zemském plášti za vysokých teplot a tlaků ve vyvřelinách, kterým se říká kimberlity. Z nich se diamanty dobývají nejčastěji v obrovských hlubinných dolech. A to nás přivádí do Mirného.
Největší diamantoviště světa
Právě v Mirném totiž najdete vůbec největší důl na diamanty na světě. Celé město zde na Sibiři totiž vlastně vzniklo kolem dolu. Ten byl uveden do provozu roku 1955 a jmenuje se, tak jako prakticky všechno v té době, Mír – přesněji Mírový…
Čtěte více: Ohnivý vír má přes 1 000 stupňů Celsia a ničí všechno v dosahu. Podívejte se na tornádo z pekla
Zpočátku fungoval jako povrchový, ale postupně bylo potřeba zavrtávat se za drahokamy stále hlouběji a hlouběji; od roku 2009 se už těží jen pod zemí. Díra, která tvoří důl, opravdu vypadá jako něco zcela mimozemského: v průměru má 1,2 kilometru a je hluboká 525 metrů.
Bizarní je, že jak díra rostla, stále víc se přibližovala k obytným domům i infrastruktuře města. Dnes stojí paneláky i rodinné domky a nákupní střediska prakticky na okraji hrozivé díry, ale nikomu to zde už vlastně ani nepřijde divné… Povrchový důl je natolik monstrózní, že ovlivňuje dokonce i počasí ve svém okolí. Kvůli vrtulníkovým nehodám, které nad dolem zapříčinilo, došlo k vytvoření bezletové zóny.
Ačkoli největší světové centrum s obchodem s diamanty najdeme v Antverpách, Rusové mají v „diamantovém“ byznysu taky svůj podíl.
Ve městě ležícím na Sibiři dnes žije 35 000 lidí, přičemž většina z nich je nějak napojena na diamantový byznys. Má vlastní letiště, centrem diamantové metropole je Leninovo náměstí a také centrála firmy Alrosa, která zde diamanty těží.
Zdroj: Atlas Obscura / Interesting Engineering