27. dubna 2019 06:00

Mapa bezbožnosti. Míru bezbožnosti vede Česko, druhé je Norsko

Sice máme církevní svátky jako státní, ale jsme hrdí na svou nevíru. Platí, že co Čech, to neznaboh?

Češi a ateismus

Ve světle čerstvě sněmovnou odhlasovaného zdanění církevních restitucí to vypadá, jako kdyby nejen poslanci, ale ani běžný občan nepřál církvím nic dobrého. Na níže uvedené mapce je vidět, že Česko je skutečně nejateističtějším státem Evropy. Polsko, náš soused, s nímž máme hranici dlouhou 796 km má nevěřících pouhých 7 % a Slovensko jen 12 %. V porovnání s tím vypadá 72 % nevěřících „Tomášů“ vskutku impozantně. Nevěříme v zázraky a panenské početí nám přijde poněkud nelogické.

Může za to komunismus?

Vymlouvat se na to, že komunisté aktivně potlačovali víru, dokonce za cenu krutých represí, úplně nejde. Přece jen jsme byli se Slovenskem v jednom státě a procento nevěřících je diametrálně odlišné. Dokonce i Sovětský svaz, tedy dnešní Rusko, který proti církvím postupoval stejně brutálně jako českoslovenští komunisté, má nevěřících pouhých 15 %. Slovo „brutalita“ vůbec není nadsázkou, stačí vzpomenout na komunisty umučeného kněze Toufara. Tehdejší režim provedl "Akci K", v jejímž průběhu zlikvidoval v dubnu roku 1950 mužské kláštery. O pět měsíců později realizovaly represivní složky druhé kolo s názvem "Akce R". Byly přepadeny ženské církevní řády a přes deset tisíc řeholnic se během jedné noci dostalo do sběrných klášterů.

Uvedená mapka nerozlišuje typy církví. Zatímco v Rusku převažuje pravoslavná církev, ve zbytku Evropy je to římskokatolická. Text: Topi Pigula

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom