EU chystá přísnou směrnici na krby a kamna. Razantně změní celý trh
Majitelům krbů a kamen spalujících dřevo v příštích letech nastanou krušnější časy. Ne že by bylo málo palivového dříví nebo by snad hrozil zákaz jeho využívání k otopu, prodraží se ale instalace nových zařízení. Evropská unie totiž zpřísňuje pravidla emisí i pro tato oblíbená topidla.
Krby, krbové vložky, krbová kamna a obecně jakákoliv kamna na dřevo jsou oblíbená díky sálavému teplu, které dokáže už krátce po zatopení příjemně zaplnit celou místnost. Dostupnost paliva v podobě dřeva z nich v době energetické krize udělala skvělou alternativu nezávislou na dalších technických zařízeních – stačí mít topeniště, funkční komín a zásobu paliva.
Přečtěte si také: Konec plynových kotlů už za několik let? Měl by je nahradit nový typ vytápění
Evropská komise chce ale novou směrnicí EcoDesign, jež má platit od roku 2027, výrazně zefektivnit spalování dřeva v krbových vložkách, krbech a kamnech. Má to svůj důvod. Lokální topeniště vypouštějí dlouhodobě nejvíce prachových částic do ovzduší – podle Výzkumného energetického centra (VEC) při Vysoké škole báňské – Technické univerzitě Ostrava (VŠB-TUO) je pětina domácností, která je vytápěná spalováním pevných paliv (kromě biomasy je to i uhlí), odpovědná za 50 % veškerých sledovaných emisí prachu v naší zemi.
Kamna s elektronikou
Energetické a ekologické standardy kachlových a krbových kamen aktuálně určuje poměrně přísná směrnice EcoDesign2022. Nyní by však měla být výrazně revidována na neveřejné konzultaci Evropské komise už 12. února 2025. Pokud bude v Bruselu nově navržená směrnice EcoDesign2027 schválena, vejde v platnost 1. července 2027.
Podle Bruselu se má omezení emisí z topenišť na dřevo dosáhnout úpravou jejich spalovacích komor, kachlová a krbová kamna navíc bude nutné připojit k elektrické síti, čímž ztratí energetickou nezávislost. Elektřina by byla nutná pro automatickou regulaci spalování nebo zajištění funkčnosti filtračních systémů.
V podstatě by tak obyčejná kamna na dřevo hlídalo elektronické zařízení. „Tímto paradoxně zmizí jedna z hlavních předností vytápění dřevem, a to absolutní nezávislost na dalších zdrojích. Právě kvůli tomuto aspektu si přitom lidé krby a kamna často pořizují,“ uvedl Michal Bartoška, předseda Asociace pro ekologické vytápění dřevem.
I ta nejobyčejnější kamna na dřevo by například měla být povinně vybavena lambda sondou pro sledování kvality spalovacího procesu, elektronicky řízeným servopohonem ovládajícím klapky pro regulaci přísunu spalovacího vzduchu a elektronickou regulací, která by „komunikovala“ s prostorovým termostatem.
Přečtěte si také: Hned zasáhnout a Evropskou komisi umravnit. Vondra tepe nápad připojit kamna k elektřině
Vývoj nových spotřebičů si ale vyžádá velké investice i hodně času. Podle odhadu Asociace podniků topenářské techniky by po zavedení těchto požadavků v roce 2027 poklesl trh se spalovacími zdroji na pevná paliva o více než 80 %, protože by se zásadním způsobem zvýšila cena nových spotřebičů, a tím i jejich dostupnost občanům s průměrnými a nižšími příjmy.
Zdroje: tzb-info.cz, bydlet.cz
Video, které jste mohli minout: Řada Čechů záměrně topí „pánubohu do oken“. Nový trend maření energie už řeší i ministerstvo