5. září 2018 06:00

Kozy mají podle vědců raději lidi, kteří se usmívají

Pozor na kozy. Pokud jste nešťastní, neoblíbí si vás.

Kozy mají raději lidi se šťastným výrazem v tváři

Prokázala to seriózní vědecká studie, kterou otiskl časopis Open Science. Dokládá to podle autorů, že orientovat se podle nálady lidí dokáže více zvířecích druhů, než se dosud myslelo.

Odborníci pozorovali kozí chování v útulku pro kozy Buttercups v Kentu. Doktor Alan McElligott z Univerzity Královny Mary v Londýně a jeho kolegové vyvěsili na stojany dvě různé černobílé fotografie téže osoby ve vzdálenosti 1,3 metru. Na jedné se člověk usmíval, na druhé měl zlobný výraz.

Kozy pak byly puštěny na volno a mohly si vše dobře prohlédnout. Ukázalo se, že daly přednost usmívajícím se tvářím, jakmile si prohlédly i fotky se zlým výrazem. Ty první je očividně zajímaly víc, protože je déle zkoumaly i čichem.

Výsledek byl ale průkazný jen v případě, že byly "šťastné fotografie" umístěny na pravé straně zdi. Jakmile se ocitly na levé, nedělaly kozy rozdílu.

Mozek naladěný na úsměv

Výzkumníci se domnívají, že důvodem je zřejmě uspořádání mozku. Kozy patrně využívají k třídění informace jednu jeho hemisféru. Možné je, že levá strana mozku vnímá pozitivní emoce nebo že pravá strana rozhoduje o tom vyhnout se nepřátelsky se tvářícím lidem.

Studie má podle McElligotta dopad v oblasti lidského chování k chovným i dalším zvířatům, protože "schopnosti zvířat rozlišovat lidské emoce je zřejmě větší, než se myslelo, a není vlastní jen domácím mazlíčkům".

Spoluautorka studie Natalia Albuquerque řekla, že už v jiných výzkumech se prokázalo, že emoce dokážou rozeznávat psi i koně. "Dosud ale neexistoval důkaz, že výrazům lidské tváře rozumějí i zvířata jako kozy," řekla.

Text: ČTK

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom