29. června 2021 15:45

V Kostarice vybuchla sopka, kouř okamžitě vystoupal do výšky dvou kilometrů

Kostarická sopka Rincón de la Vieja předvedla dechberoucí erupci, která trvala zhruba tři minuty.

Skutečně spektakulární výbuch předvedl v pondělí 28. června kostarický vulkán Rincón de la Vieja ležící asi 200 kilometrů od hlavního města San José. V jediné asi tři minuty trvající erupci sopka vyvrhla sloup kouře do výšky dvou kilometrů a zasypala okolí deštěm popela.

Sopka s vrcholem ve výšce 1 916 metrů se naštěstí nachází v národním parku Parque Nacional Volcán Rincón de la Vieja v chráněné oblasti Guanacaste, kde žije minimum lidí.

Erupci můžete vidět v následujícím videu:

Třaskavý vulkán předvedl svou sílu

Sopku Rincón de la Vieja ve skutečnosti tvoří vulkanický komplex, který leží na starší kaldeře Guachipelín, která vznikla při mohutné explozi asi před 3 500 lety. V okolí se také nachází množství termálních pramenů a potenciálních zdrojů geotermální energie.

Přestože samotná sopka byla po celou známou dobu aktivní a každoročně se hlásila množstvím menších výbuchů, kterých jen v roce 2020 jich bylo na 1 400, je nynější erupce největší od 90 let 20. století.

Sopečná Kostarika

Kostarika leží na Karibské tektonické desce, která na západ v oblasti tichooceánského pobřeží sousedí s takzvanou Kokosovou deskou. Ta se tlačí pod méně hustou Karibskou desku (tzv. subdukce), přičemž severovýchodně od subdukční zóny vzniká vulkanický oblouk táhnoucí se z Kostariky do Guatemaly.

V Kostarice se nachází hned několik aktivních sopek, z nichž nejvyšší je Irazú (3 422 m), další je Turrialba (3 324 m), Borba (2 650 m) a Poás (2 711 m).

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom