12. února 2020 15:07

Nový koronavirus je podle WHO největším nebezpečím lidstva. Můžou se nakazit až dvě třetiny globální populace

Zapomeňte na terorismus, největším nebezpečím lidstva je dnes koronavirus.

V dramatickém projevu po setkání několika stovek expertů hledajících prostředky k boji s epidemií to prohlásil generální tajemník Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. Podle něj nebude vakcína proti novému koronaviru připravena dříve, než za 18 měsíců a je tedy nutné „udělat dnes vše, co je možné, za použití dostupných zbraní.“

Tedros také informoval, že nový koronavirus, dosud označovaný jako 2019-nCoV, dostal oficiální název COVID-19. Podle posledních údajů počet obětí nového koronaviru překročil 1100, nakažených je přes 45 000 lidí, z toho drtivá většina v Číně. Zde se právě dalo do pohybu na 120 milionů Číňanů vracejících se z oslav nového lunárního roku. Podle odborníků to může přispět k dalšímu šíření koronaviru.

Nakazí se 60 % lidstva?

Podle hongkongského epidemiologa Gabriela Leunga se může koronavirem potenciálně nakazit 60–80 % celosvětové populace – a to za odborníky všeobecně přijímaného předpokladu, že jeden nemocný může koronavirem nakazit v průměru dalších 2,5 člověka. Pokud nedávné případy prvních nakažených, kteří nikdy nebyli v Číně, představují špičku ledovce, je podle Leunga nutné určit, jaký má tento ledovec tvar a podle toho přijmout příslušná opatření.

Leung, který je profesorem všeobecného lékařství na Hongkongské univerzitě, se svými závěry vystoupil na setkání 400 odborníků z celého světa, které se konalo v ženevském sídle WHO. Podle Leunga je důležité pozorovat, zda karanténní opatření přijatá čínskými úřady fungují. Pokud ano, měly by o podobných krocích uvažovat i jiné státy.

Výletní lodi se mění v obří pasti na turisty

V karanténě minimálně do 19. února zůstane obří výletní loď Diamond Princess, která kotví v japonské Jokohamě. Mezi jejími 3700 pasažéry a členy posádky se prokázalo 174 onemocnění způsobených koronavirem.

V nesnázích se mezitím ocitla další výletní loď křižující vody jihovýchodní a východní Asie. MS Westerdam se 2257 cestujícími a členy posádky nemá kde přistát – z obavy před možnou nákazou koronavirem ji postupně odmítly Japonsko, Tchaj-wan, Guam, Filipíny a Thajsko. Loď nakonec skončila na kotvách v Thajském zálivu a docházejí jí potraviny. Na palubě se přitom žádný výskyt onemocnění způsobeného novým koronavirem neobjevil.

Mezi cestujícími uvězněnými na palubě novodobého „Bludného Holanďana“ je 650 Američanů, 271 Kanaďanů, 127 Britů, 91 Holanďanů a dále menší počet občanů Německa, Austrálie, Číny a dalších zemí.

V Hongkongu dochází toaletní papír

Hongkong v těchto dnech připomíná Československo 80. let – u obchodů se tvoří dlouhé fronty a lidé vykupují základní potřeby, na prvním místě rýži, toaletní papír a dezinfekční prostředky. Na mnoha místech na ně ale čekají jen prázdné regály.

Strach z dalšího vývoje situace kolem šíření nového koronaviru trvá už několik týdnů a z obchodů tak mizí i papírové kapesníky a dětské pleny, mýdlo na ruce a čisticí prostředky. Obchody tak začínají prodej regulovat a prodávají pouze dva kusy od každého druhu zboží na osobu.

V samotném Hongkongu je nyní 50 potvrzených případů nákazy koronavirem, jeden člověk zemřel. Město se dosud zcela nevzpamatovalo z několik měsíců trvajících protivládních protestů, v jejichž důsledku je uvězněno přes 7000 lidí.

(mih)

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom