21. února 2020 12:51

Koronavirus: Dva cestující z lodi Diamond Princess zemřeli, nákaza se šíří po Jižní Koreji

Epidemii koronaviru COVID-19 se zatím nedaří zvládnout. V čínské provincii Chu-pej zůstává v nemocnicích přes 42 000 lidí, z toho je jich víc než 2000 ve vážném stavu.

Čína ohlásila další zvýšení počtu nakažených poté, co do statistik začala započítávat také případy nákazy ve vězeních. Samotná provincie Chu-pej eviduje přes 62 000 nakažených, dalších přibližně 14 000 případů je mimo provincii na území pevninské Číny.

Dosud na epidemii, která propukla na konci prosince 2019, zemřelo přes 2200 lidí. Mimo Čínu je hlášen koronavirus ve 26 zemích, 11 lidí zde již zemřelo. Obavy nejnověji vyvolává situace v Jižní Koreji, kde se za pouhých 24 hodin počet nakažených zdvojnásobil na 204.

Koronavirus na lodi Diamond Princess

Více než polovina případů nakažení novým koronavirem mimo pevninskou Čínu je nicméně na palubě luxusní výletní lodi Diamond Princess kotvící v Jokohamě. Z 2600 cestujících a členů posádky se jich virem nakazilo 634. Japonské úřady začaly z nedobrovolné karantény postupně propouštět první stovky cestujících, u nichž se během posledních 14 dnů neprojevily žádné příznaky nemoci a kteří nepřišli do styku s nakaženými na palubě.

I přes karanténu si ale koronavirus mezi cestujícími Diamond Princess vybral první oběti, když ve čtvrtek zemřeli dva Japonci – muž a žena, oba starší 80 let.

Luxusní výletní loď Diamond Princess kotví v přístavu v Jokohamě od 3. února a na její palubě původně bylo 3700 cestujících a členů posádky z více než 50 zemí světa. Prvních 440 cestujících bylo z lodi propuštěno ve středu, dalších 270 ve čtvrtek a zbylí by se měli dostat pryč do konce týdne.

(mih)

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom