Kolik je na světě dohromady peněz? Známe přesnou částku v korunách
Když se zeptáte někoho na význam slova peníze, pravděpodobně vytáhne peněženku a ukáže vám bankovku či minci. Je to asi to nejjednodušší, co lze na takovou otázku odpovědět, a z ekonomického hlediska to samozřejmě není špatně. Peníze zahrnují hotovost v oběhu a vklady bank u těch centrálních, pokud bychom to měli rozšířit, hned vzápětí se ale můžeme ptát dál. Lze spočítat, kolik peněz se na světě vlastně nachází a jakou mají hodnotu?
Pro někoho to možná bude překvapení, ale přesně těmito otázkami se ekonomové skutečně zabývají. Jak uvádí magazín The Conversation, existují data, a můžeme vzít ta ze září roku 2024, podle kterých činí objem hotovosti v oběhu například ve Velké Británii 96,5 miliardy liber, v USA jde o částku kolem 5 588 miliard dolarů, v Evropské unii 4 792 miliard eur a v Číně 12 183 miliard juanů.
Problém samozřejmě nastává, když se pokusíte vše přepočítat do jedné měny a sečíst – kolísající směnné kurzy totiž znesnadňují přesný výpočet, který bude každou chvíli jiný. Ale i s tím ekonomové pracují a v lednu roku 2024 se dopočítali, že celková hodnota peněz v hotovosti na světě činí přibližně 6 113 miliard liber, v přepočtu podle aktuálního kurzu tedy 185 436 326 750 000 korun. Jednodušeji řečeno - asi 185 biliard korun.
Elektronické peníze
Pokud se zaměříme na širší pojem peněz, který zahrnuje i nejlikvidnější vklady v bankách, dostaneme samozřejmě mnohem vyšší číslo. Podle portálu Trading Economics je například ve Velké Británii až 96 % peněz elektronických – což zvyšuje peněžní zásobu z původních 96,5 miliardy liber na 2 199 miliard. V USA pak dosahuje tento širší ukazatel 18 151 miliard dolarů a v EU 10 398 miliard eur.
Čtěte také: Česká krádež století: Zmizelo 541 milionů korun, celý zločin byl geniálně jednoduchý. Zbyla jediná záhada
Když se sečtou tyto hodnoty v přepočtu na britské libry, dostaneme se k závratné částce přes 46 557 miliard liber. Avšak ani toto není kompletní obraz a odpověď na základní otázku – pokud totiž přidáme kryptoměny, zásoby zlata nebo fondy investované do různých finančních produktů, odhady dosahují až do kvadrilionů liber, resp. kvantilionů korun.
Zdání může klamat
Pokud byste si ale mysleli, že výše uvedená částka vyjadřuje bohatství lidí, bez ohledu na to, že optikou některých zemí může jít o nicotné obnosy peněz, tak tomu samozřejmě není. Ekonomové upozorňují, že na světě jednak existuje obrovské množství majetku, který není momentálně přepočítán na peníze, a pak jde také o hodnotu, kterou penězi ani vyčíslit nejde. Jakou hodnotu má pěkný les s čistou řekou, vzácnými rostlinami a zvěří? Muselo by dojít k demolici lesa, vytěžení dřeva a pobití zvířat, které se už na peníze přepočíst dají, plus je tu samozřejmě samotný pozemek. Ale tím by místo ztratilo onu hodnotu.
Zabýváte-li se tedy těmito otázkami třeba už jen proto, že lidé rádi přemýšlí o penězích (tedy hlavně těch, které nemají), pak jde jen o malou část skládanky.
Zdroj: The Conversation, Trading Economics
Video, které jste mohli minout: Základní úroková sazba klesla na čtyři procenta. ČNB se obává růstu inflace