Americký dolar má kořeny až v Čechách. Hodnotu nejvyšší bankovky byste nikdy neuhodli
Dolar patří mezi nejpoužívanější a nejrozšířenější platidlo na světě. A budete se divit, své kořeny má v Čechách, přestože dolary má svět spojený s USA.
Dolar z Jáchymova?
Základní kámen dolaru vznikl ve městě Jáchymov, které se kdysi jmenovalo Údolí svatého Jáchyma (Sankt Joachimsthal). Právě na tomto místě byla objevena velká naleziště stříbra, jejichž ložiska se od roku 1518 začala těžit. Ze stříbra vytěženého z dolů byly poté raženy stříbrné tolary se standardizovanou hmotností 29,2 gramů. Mince nakonec celá Evropa přijala za své. Například v Anglii se dolaru říkalo thaler, ve Skandinávii pak daller. Ačkoli mnoho zemí produkovalo různé druhy mincí, všechny byly v podstatě identické se stříbrnými tolary.
První měna – první padělky
Počátky dnešní měny Spojených států amerických lze vysledovat do roku 1690, tedy do doby, kdy byly dnešní USA pouze mozaikou kolonií. Například massachusettská kolonie používala vlastní papírové peníze k financování vojenských výprav. Po zavedení papírové měny v Massachusetts se ostatní kolonie rychle přidaly. Britům se ale tato forma platidla nelíbila, tudíž po četných omezeních došlo k úplnému zákazu. V roce 1775, kdy se kolonisté chystali do války s Brity, představil jejich kongres kontinentální měnu. Ani tato měna ale neměla dlouhého trvání, protože chybělo dostatečné finanční zázemí a byla snadno padělatelná.
A byl to nakonec dolar, který byl v roce 1785 vybrán jako měnová jednotka USA. Vše nakonec posvětil 2. dubna roku 1792 zákon o ražení mincí, s jehož pomocí byl zorganizován peněžní systém do stříbra, mědi a nakonec i zlata. Oficiální papírové bankovky byly poprvé zavedeny až v roce 1861 a s jejich pomocí byla financována občanská válka. Ty ale nebyly zprvu dostatečně chráněny, stát se je tak snažil značkovat všemožnými dostupnými způsoby, jako byly například ryté podpisy. V roce 1863 dal kongres dohromady národní bankovní systém, který udělil povolení ministerstvu financí dohlížet na vydávání vnitrostátních peněz, čímž se zlepšila distribuce a celkový dohled nad veškerými peněžními prostředky.
Čtěte také: Podvod vesmírných rozměrů: Muž předstíral, že je uvězněný astronaut. Přišel si na pěkné peníze
Tabák, kůže, hřebíky – se vším se dá obchodovat
Na americkém kontinentu se objevil také španělský stříbrný dolar, který vznikl v bohatých španělských koloniích Nového světa. Zejména v Mexiku, Peru a Bolívii bylo mezi lety 1500 až 1800 odhadem vytěženo 85 % světového stříbra. Ze třpytivého kovu začali Španělé razit nové mince, které využívali v rámci zahraničního obchodu široko daleko. Původní kolonizátoři sice přijeli do Ameriky s naditými měšci plnými mincí, ovšem postupem času o všechny přišli. Peníze měnili s původními obyvateli Ameriky za zvířecí kůže a především potraviny. Nejprve se dobrodruzi snažili směňovat různé věci mezi sebou, mnohdy se ale tyto obchody staly poměrně složitými a pro některou stranu nevýhodnými, tudíž všichni logicky začali prahnout po nějaké užitečné dostupné peněžní měně.
Zářným příkladem nevyzpytatelnosti směnného obchodu byl tabák. Nejenže hodnota cenné komodity závisela na aktuální úrodnosti, ale také se měnila i v závislosti na jejím stavu. Tabákové lisy se po špatném uskladnění stanou velmi drobivými, čímž se jejich vitalita zhoršuje a listy ztrácejí na původní hodnotě. Kromě tabáku se v prvopočátcích platilo i hřebíky, což se ale rovněž ukázalo jako poněkud nešťastné řešení. Vychytralí osadníci si totiž mezi sebou zapalovali dřevěné příbytky a stodoly, z jejichž trosek poté hřebíky vytahovali. V hojné míře se obchodovalo také s tzv. wampumem, což byly perleťové korálky, které byly svázány motouzy. Nejenže se s nimi v hojné míře platilo, ale díky jejich kráse byly mnoha kmeny používány jako ozdoby.
Dolar všude, kam jen oko dohlédne. Jaký je dnes kurz?
Postupem času byl americký dolar přijat v mnoha oblastech a zemích z celého světa, přičemž mnohdy byl dokonce uznán jako oficiální měna. Na dolarizaci, jak se nazývá proces zahrnující měnu jedné země do jiného ekonomického trhu, přistoupily například Britské Panenské ostrovy, Východní Timor, Ekvádor, El Salvador, Marshallovy ostrovy, Mikronésie, Palau nebo třeba Panama. Nejvyšší bankovka, která byla kdy vyrobena, byl zlatý certifikát v hodnotě 100 tisíc dolarů. Bankovky s portrétem někdejšího amerického prezidenta Woodrowa Wilsona byly vyrobeny mezi lety 1934–1935, nicméně veřejnost si na ně nikdy ani nesáhla, neboť byly určeny výhradně pro transakce mezi federálními rezervními bankami.
Mimo oblasti bankovnictví se stal dolar populární také v mnoha amerických filmech, například Sám doma a bohatý (Richie Rich), v němž se nezbedný pes hlavního aktéra jmenoval Dolar. Koneckonců dolaru dělají reklamu i mnohé hvězdy showbyznysu, z nichž si připomeňme třeba amerického rappera Curtise Jacksona, který vystupuje pod přezdívkou 50 Cent a jeho vysportované tělo pravidelně zdobí obří přívěsek v podobě dolaru. A za padělání (či daňové úniky) nejen v dolarech se „sedí v chládku“. Takový Alcatraz by mohl vyprávět.
Zdroj: Corporate Finance Institute