14. června 2020 10:50

Kočky slyší na své jméno. K reakcím psů ale samozřejmě mají daleko

Milovníci koček mají jasno, ale věda dosud tápala. Podle japonského výzkumu se však zdá, že kočky opravdu rozeznají své jméno od jiných zvuků. Jak jsou inteligentní?

Snad nikdo nepochybuje o tom, že psi rozumějí, když vyslovíte jejich jméno. Stejně tak dokážou rozeznat i spoustu příkazů, které jim dáváte – jednoduše tak, že je splní. Jenže stejně tak nikoho nepřekvapí, že zkoumat míru porozumění u koček je mnohem složitější. Tyto šelmy totiž svým majitelům nejsou zdaleka tak po vůli, a tak se nedá jednoznačně říct, jestli příkazy a oslovení nerozumí, anebo je prostě nezajímají. Nebo snad ano? Jeden japonský výzkum naznačil, že nám kočky opravdu rozumějí!

Jménem k poznání inteligence

Spousta majitelů koček je pravděpodobně už dlouhé roky přesvědčena o tom, že jejich chlupatí mazlíčci pojmenování registrují a nedělá jim problém ho odlišit od ostatních. Avšak psycholožka Atsuko Saito z Univerzity Sophia v japonském Tokiu přišla s prvním experimentálním ověřením tohoto předpokladu. Pouštěla kočkám opakovaně nahrávky různých slov, a právě vlastní jméno donutilo kočky k viditelnější reakci než co jiného. Samozřejmě nepřiběhly, jako to dělají psi, nýbrž zpozorněly a zjevně si uvědomovaly, že slyší něco výrazného. Mezi nahrávkami byla vedle jejich konkrétního jména ještě jiná jména, dále náhodná slova, předčítaná s emočním zabarvením i zcela chladně.

Dostatečné množství opakování umožnilo statisticky věrohodně potvrdit, že zaslechnutí vlastního jména vyvolalo u koček největší odezvy, přestože vás jistě nepřekvapí, že leckdy se nestalo vůbec nic. Pochopitelně nelze jednoznačně říct, že si kočky uvědomují spojení identity se jménem, možná jen daný shluk zvuků slyší častěji než něco jiného, a tak jsou na něj citlivější; i to však stačí ke konstatování, že kočky dokážou rozumět.

Problémy s kočkami

Přitom výzkumy s kočkami jsou velmi komplikované, a to díky pověstné lhostejnosti kočkovitých šelem vůči rozličným podnětům. Zatímco reakce psů ověříte poměrně snadno, kočky jakákoli slova sice slyší, nejeví však o ně velký zájem, natož aby se třeba chovaly podle vyřčených příkazů. A tak přestože každý milovník koček bez váhání potvrdí, že jeho domácí mazlíček na jméno určitě slyší a je jistě velmi inteligentní, experimentální ověření dosud chybělo. Nyní ale můžeme říci, že kočky svým majitelům přece jen naslouchají a mohou se učit – jako právě v případě zvýšené citlivosti na vlastní jméno. Díky tomuto experimentu se tak kočky dostaly do vybrané společnosti skutečně inteligentních zvířat jako delfíni, papoušci nebo pochopitelně psi.

Mojmír Sedláček

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom