18. prosince 2016 06:00

Klobása demokracie a kobliha ekonomiky

Australské slovní spojení "klobása demokracie" (democracy sausage) se stalo díky volbám slovem roku. Českým koblihám se takové "cti" nedostalo.

Slovní spojení "klobása demokracie" (democracy sausage) se stalo slovem roku v Austrálii. Oznámilo to dnes tamní národní jazykové centrum. Výraz získal popularitu během letošních voleb, když si voliči kupovali u volebních místností občerstvení v podobě grilovaných klobás.

Sociální sítě rozhodly

Národní jazykové centrum své rozhodnutí zdůvodnilo tím, že výraz se silně rozšířil hlavně na sociálních sítích. Předčasné parlamentní volby se v Austrálii letos konaly 2. července.

"Klobása demokracie je podle nás asi to nejlepší, co vzešlo z federálních voleb. Myslíme si, že společnost má stejný názor," poznamenala pracovnice centra Julia Robinsonová, kterou citovala agentura Reuters.

Kdlobása demokracie podle slovníku

"Democracy sausage" je podle slovníku vydávaného australským jazykovým centrem "grilovaná klobása na plátku chleba, která se prodává u volebních místností v den voleb".

Klobása demokracie je podle nás asi to nejlepší, co vzešlo z federálních voleb. Myslíme si, že společnost má stejný názor,

Slovní spojení "klobása demokracie" se podle agentury AP poprvé objevilo v roce 2012, když se u volebních místností prodávaly grilované hovězí klobásy. Termín se ale zpopularizoval až během těch letošních voleb. Premiér Malcolm Turnbull se v den voleb sám chopil grilovacích kleští u stánku před volební místností v Sydney a klobásy voličům podával. Když klobásu ochutnal lídr opozice Bill Shorten, řekl, že "takto skvěle chutná demokracie".

Klobása nebo bota?

Dalším kandidátem na slovo roku byl například výraz "shoey" (od anglického slova shoe, neboli bota), který označuje konzumaci alkoholu z boty. Výraz zpopularizoval australský závodník formule 1 Daniel Ricciardo. Mezi uchazeči bylo také sousloví "smashed avo", což je zkrácený výraz pro rozmačkané avokádo podávané na chlebu či toastu, jež se stalo oblíbenou snídaňovou pochoutkou.

ČTK

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom