15. října 2020 15:30

Hollywood chystá nové filmy o Kleopatře a Napoleonovi

Historická témata měla v hollywoodské tvorbě vždy důležité místo a nyní se zdá, že můžeme v příštích letech čekat ztvárnění hned dvou zásadních postav. Jaké nejslavnější filmové verze Kleopatry a Napoleona jsme už zažili?

Skutečně zajímavých filmových novinek je v současné době poskrovnu, o to více potěší, že alespoň fanoušci historických filmů se mají nač těšit. V posledních dnech totiž došlo k ohlášení hned dvou velkých produkcí, které nachystají moderní pohled na dvě zásadní historické postavy. Konkrétně jde o Kleopatru a Napoleona, kteří se už na filmovém plátně několikrát objevili, očekávání od jejich dalších verzí (jichž se chopí Gal Gadot z Wonder Woman a Joaquin Phoenix z Gladiátora a Jokera) se ale dost liší. Na co se tedy můžeme těšit?

Nová a kontroverzní Kleopatra

Není pochyb o tom, kdy se Kleopatra dočkala svého největšího filmového eposu. V roce 1963, na vrcholu popularity takzvaných sandálových velkofilmů (tedy historických snímků z období starověku), se role egyptské vládkyně chopila Elizabeth Taylor, jedna z nejpopulárnějších hereček tehdejší doby. Svéhlavá diva si snímek ukradla pro sebe – a to nejen z hlediska tehdy neskutečně lukrativní smlouvy. Její uchopení Kleopatry se stalo natolik ikonickým, že se nikdo vyjma několika nevýrazných televizních produkcí (a využití postavy v rámci příběhu o Asterixovi a Obelixovi) neodhodlal téma Kleopatry znovu smysluplně zpracovat.

V prvních dekádách kinematografie se přitom jednalo o velmi populární téma – přece jen výrazná výprava byla dobře viditelná i na zrnitém černobílém materiálu z raných dob filmu. Možná i stín obrovského rozpočtu, který spolkla verze z 60. let, odradil řadu dalších filmařů – navzdory tomu, že se jednalo o svého času jeden z nejvýdělečnějších filmů všech dob.

Po řadě nepovedených projektů to však tentokrát vypadá nadějně. Tématu se chopila Patty Jenkins, která má za sebou jednak úspěšné uvedení komiksové Wonder Woman na filmové plátno, tak i téměř dvě dekády starý úspěch se Zrůdou – portrétem nekompromisní vražedkyně v podání Charlize Theron. Americká režisérka má tedy s příběhy výrazných žen nemalé zkušenosti, což znamená, že Kleopatra by jí rozhodně mohla sednout.

Z obsazení je zatím známa jen hlavní role, již obsadí zmíněná izraelská herečka Gal Gadot, známá právě jako Wonder Woman. Ta zatím neměla moc příležitostí se předvést v serióznějších polohách, takže na její výkon v této ambiciózní roli budeme velmi zvědavi.

Stále nedostižný Napoleon

U Napoleona se jedná o jiný případ. Jedna z nejkontroverzněji přijímaných postav historie se dočkala nejpovedenějšího filmového zpracování už v roce 1927. Tehdy průlomový snímek francouzského umělce Abela Gance předběhl mnohými postupy svou dobu, na dnešní dobu se ale bezpochyby jedná o značně zastaralé dílo, navíc těžko koukatelné i kvůli gargantuovské délce (na internetu můžete dohledat verze trvající čtyři až šest hodin). V roce 1960 chtěl Gance na svůj předchozí úspěch navázat a natočil novou, pouze dvouhodinovou a modernější verzi – ta však právem zapadla.

Napoleon se posléze objevil v desítkách filmových i televizních děl, nejlépe však dopadaly příběhy, jež se odehrávaly na pozadí napoleonských válek, ale pojednávaly o jiných postavách – to se týká třeba Soupeřů od Ridleyho Scotta či Pana Tadeáše od Andrzeje Wajdy. V roce 1970 připravil sovětský režisér Sergej Bondarčuk, proslavený megalomanskou adaptací románu Vojna a mír, rekonstrukci bitvy o Waterloo. Epický historický film sice zachycuje pouze jeden z mnoha zásadních momentů Napoleonova života, přesto se jedná zřejmě o nejlepší filmové zachycení příběhu francouzského vojevůdce.

Není proto divu, že se po všech těchto zaprášených či polovičatých napoleonských příbězích pravidelně objevují snahy o důslednější uchopení zásadní historické figury. Poté, co si na tomto tématu vylámal zuby i Stanley Kubrick, jeden z nejslavnějších režisérů všech dob, se pokusí adaptaci Napoleonova života připravit dvaaosmdesátiletý Ridley Scott. Britský režisér, jenž má na kontě Gladiátora nebo Království nebeské, má i v pokročilém věku rozjeté velké množství projektů. Napoleonská novinka s prozatímním názvem Kitbag, což je označení pro vojenskou tornu, by pro něj ale měla být velkou prioritou.

Filmoví fanoušci se mohou těšit na osobní pohled na Napoleonův život, s důrazem na manželství s Joséphine de Beauharnais. Hlavní roli si přitom opravdu zahraje Joaquin Phoenix, držitel Oscara za nedávného Jokera. Scott s Phoenixem tak po úspěšném Gladiátorovi z roku 2000 (ano, Commodus se tak trochu vrací!) opět spojí síly v silném historickém tématu. Víc o snímku zatím není známo, a tak je jisté, že se ho nedočkáme dříve než v roce 2022. I tak se ale v trudných časech můžeme těšit na neotřelé a tolik potřebné uchopení jednoho z prokletých historických témat.

Mojmír Sedláček

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom