6. února 2021 00:20
Adam Vala

Jak to vypadá s Vichry zimy? Další díl fantasy ságy Píseň ledu a ohně se loni rozrostl o stovky stránek

George R. R. Martin se v novém blogu rozepsal nejen a strastech roku 2020, ale i o toužebně očekávaném pokračování Písně ledu a ohně.

Situace kolem fantasy ságy Píseň ledu a ohně se zvrtla v nepochopitelný paradox. Zatímco seriálová adaptace knih spisovatele George R. R. Martina dospěla svému konci, čtenáři skončili u pátého dílu z plánovaných sedmi a už řadu lety čekají, kdy se budou moci pohnout dál.

Kniha seriálu odpovídat nemusí

Jenže zatímco pro scenáristy seriálu to nebyl problém a ke svému konci došli i díky konzultacím s autorem předlohy, až do vydání zbývajících dvou knih si nemůžeme být jistí, nakolik seriál opravdu kopíruje původní Martinův záměr. I proto se netrpěliví fanoušci 72letého spisovatele neúnavně ptají, kdy už konečně dorazí Vichry zimy a následně i spekulovaný Sen o jaru, dlouhé roky jim jsou však odpovědí jen nenaplněné sliby.

Od vydání Tance s draky uplyne v července 2021 dlouhých deset let, během nichž se Martin rozhodně nevěnoval jen dokončování celé ságy. Fanoušci nereagovali příliš pozitivně, když spisovatel v mezičase pracoval na několika novelách nebo psal scénáře pro zmiňovaný seriál, zvlášť když se do rozpoutání všeobecné mánie kolem něj knize věnoval. Už v roce 2010, tedy rok před uvedením pátého dílu, měl Martin napsány čtyři kapitoly ze stále nevydaného pokračování a o rok později dokonce z připravované knihy předčítal. Poté se ale na delší dobu odmlčel, aby na sklonku roku 2016 vysvětlil, že se k dokončení dostane až o několik měsíců později.

Internetoví blbečci

Ani tento slib ale Martin nedokázal splnit a zčistajasna se ozývá v těchto dnech, aby zrekapituloval uplynulých 12 měsíců, vlil fanouškům naději do žil a obratem jim ji zase sebral. „V roce 2020 jsem napsal stovky a stovky stran Vichrů zimy. Byl to pro knihu dosud nejlepší rok. Proč? Sám nevím. Možná za to může izolace, možná jsem jen chytil inspiraci,“ popisuje na svém blogu. Hned vzápětí ale dodává, že mu ještě stejná porce stran chybí, aby román dovedl k uspokojivému konci, k čemuž chce využít celý letošní rok.

„Nebudu činit žádné odhady, kdy knihu dokončím. Pokaždé, když to udělám, to blbečci na internetu berou jako slib, a poté dychtivě čekají, aby mě mohli ukřižovat, když to nestihnu,“ říká otevřeně spisovatel. Nevyvrací přitom, že má spoustu další práce, jeho stůl prý doslova přetéká úkoly a pokaždé, když jeden dokončí, další tři se zase objeví. Očividně proto nezbývá nic jiného než trpělivě čekat, až Martin knihu dopíše a jeho editoři ji připraví k tisku. Zda to bude už příští rok se neodvažujeme ani vzdáleně odhadovat...

Adam Vala

Populární filmy na Prima Zoom