29. března 2021 12:45

Kde zahynul nejbohatší Čech Petr Kellner? V Chugach Mountains ročně napadne nejvíc sněhu na světě

Nejbohatší Čech, miliardář Petr Kellner, zahynul v troskách vrtulníku Eurocopter AS 350 v aljašském pohoří Chugach Mountains.

Pohoří Chugach Mountains je nejsevernějším z horských hřebenů táhnoucích se podél západního pobřeží Severní Ameriky. S výškou 3 991 je nejvyšší horou pohoří Mount Marcus Baker, nad ostatní hory ale vyčnívá poměrně vysoko – průměrná výška všech vrcholů je jen 1221 metrů. Chugach Mountains mají kvůli poloze kopírující Aljašský záliv mimořádně vydatné sněhové srážky – ročně tady napadne v průměru 15 metru sněhu, což je nejvíc na světě.

Nepříliš vysoké hory s dokonalou sněhovou pokrývkou v kombinaci s četnými ledovci jsou ideální pro lyžařské nadšence vyznávající oblíbenou disciplínu heliskiing. Při té se skupina lyžařů (obvykle včetně zkušeného průvodce) dopraví vrtulníkem na vybraný svah, který má pak zcela pro sebe. V Kanadě a na Aljašce začal heliskiing vznikat už v polovině 60. let a v oblasti Chugach Mountains se mu dnes věnuje množství firem.

Takto propaguje heliskiing resort, v němž se Petr Kellner ubytoval:

Osudný vrtulník

Podle listu The New York Times Petr Kellner využil nabídky resortu Tordrillo Mountain Lodge na výlet vrtulníkem do pohoří Chugach Mountains. Resort ležící na břehu jezera Judd Lake asi 100 km severozápadně od Anchorage organizuje týdenní pobyty spojené s heliskiingem za 15 000 dolarů na osobu. Vrtulník dodala společnost Soloy Helicopters z nedalekého města Wasilla.

Pro heliskiing se využívají různé typy víceúčelových vrtulníků. Eurocopter AS 350 Écureuil (Veverka), v němž Petr Kellner zahynul, je původně francouzský vrtulník vyvinutý v roce 1974 společností Aérospatiale, která je dnes součástí konsorcia Eurocopter Group. Kromě pilota se do vrtulníku vejde až šest cestujících, cestovní rychlost je 245 km/h a stroj může vystoupat až do výšky 4 600 metrů.

Zvládne ale mnohem vyšší výstupy – tento typ vrtuníku dokázal jako jediný na světě přistát v roce 2005 na vrcholku nejvyšší hory světa Mount Everest.

Eurocopter AS 350, v němž se Petr Kellner zřítil, byl téměř plně obsazený. Zemřelo pět lidí – kromě pilota a českého miliardáře byl mezi oběťmi havárie i další Čech, Benjamin Larochaix. Jediným, kdo havárii přežil, je český snowboardista David Horváth.

K nehodě došlo v Grasshopper Valley poblíž ledovce Knik, který se nachází asi 80 kilometrů východně od Anchorage. Podlouhlý ledovec – má v průměru 40 km na délku a 8 km na šířku – patří k největším ledovcům v jižní části Aljašky a je vyhledávanou turistickou atrakcí. Zahrál si mimo jiné i ve filmu Star Trek VI: Neobjevená země z roku 1991, kde představoval klingonskou vězeňskou planetu Rura Penthe.

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom