21. listopadu 2016 06:00

Kde na Zemi žijí nejvyšší lidé? A proč právě tam?

Kde byste se cítili i se 180 centimetry jako trpaslíci?

Nebudeme vás dlouho napínat – zemí obrů je Holandsko. Průměrná nizozemská žena měří 171 centimetrů, průměrný muž dokonce 184 centimetrů. Ale protože se nižší Holanďani vyskytují prakticky jen u starší generace, budete si tam připadat skoro vždy jako trpaslíci. Jak je to možné?

Vědci se už několikrát pokoušeli přijít na to, proč právě Nizozemci – odpověď je však zřejmě nad jejich síly. Výška Holanďanů se zkrátka vymyká našemu poznání… Tedy, teorie by byly, ale vždy jsou zásadně zpochybněny.

Nejčastěji se mluví o potravě. Nizozemci by podle těchto teorií měli mít dlouhodobě nutričně kvalitnější stravu, což vede obecně k vyšší postavě. Ale podle expertů jen v tomhle rozhodně holandský výškový trik nespočívá…

Proč nepřestávají růst?

Na nizozemském růstu je totiž něco až zbrkle nepřirozeného. Zatímco průměrný Američan „vyrostl“ za posledních 150 let o 6 centimetrů, u Holanďanů je to celých 20 centimetrů! Čím to? Vždyť kvalita americké stravy byla po většinu moderních dějiny stejná, nebo dokonce vyšší než v Nizozemí.

Z výzkumu statistických údajů totiž vyplývá, že Nizozemci výrazně preferují vyšší partnery sexuálně. Velmi zjednodušeně: vyšší muži měli v posledních 100 letech více dětí – to stejné platí o ženách.

Zdá se, že v tom, jak se Nizozemci zvětšují, hraje výraznou roli tzv. přirozený výběr. Přímá úměra mezi výškou rodičů a počtem potomků prostě funguje. Samozřejmě je třeba počítat i s faktory, jako je kvalita životního prostředí, možnosti zdravé stravy a musíme započíst i další, možná doposud neznámé činitele.

Podle autorů studie, která tento fenomén analyzovala, se právě výška v dědičnosti projevuje velmi výrazně. Protože vysocí rodiče mají vysoké děti, populace se takto statisticky velmi rychle zvětšuje také.

Text: RD

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom