Zázrak v kanadské divočině. Turista přežil 50 dnů v mrazech, bez jídla a mezi medvědy
Naprostá divočina, izolace, nedostatek jídla, nehostinné podmínky a místy dokonce kruté mrazy až -20 stupňů Celsia. To je jen část obtíží, se kterými se po celých 50 dní musel potýkat dvacetiletý Sam Benastick poté, co se ztratil během výšlapu v Britské Kolumbii na západě Kanady.
Benastick na plánovanou, původně jen desetidenní výpravu vyrazil 7. října. Kempovat se vydal do odlehlého parku Redfern-Keily, známého tím, že si v něm turisté mohou užít skutečnou divočinu plnou alpinské tundry a jedinečných výhledů na vrcholky Skalistých hor vysoké přes 2700 metrů. Park vzdálený přibližně 250 kilometrů od Fort St. John v kanadské provincii Britská Kolumbie je ale také známý nevyzpytatelným počasím, nedostatkem pitné vody a přítomností medvědů grizzly a baribalů. Když se proto mladík 17. října nevrátil domů, rodina se začala obávat o jeho život.
Přečtěte si také: Zmizely a tři roky je nikdo neviděl. Teď děti zachytila kamera v divočině na Novém Zélandu
Přežití v extrémních podmínkách
Místní úřady okamžitě rozjely rozsáhlou pátrací akci, které se kromě záchranných týmů a kanadských rangerů zúčastnili i dobrovolníci se znalostí zdejší divočiny. Není asi třeba zdůrazňovat, že ve šťastný konec více než měsíc od začátku pátrání nikdo nedoufal. V místě, kde se Benastick ztratil, není mnoho zdrojů potravy, největší obavy ale záchranářům působil fakt, že teploty začaly prudce klesat, napadlo 15 centimetrů sněhu a v oblasti bylo místy i minus 20 stupňů Celsia.
Jak se ukázalo, Benastickovo dobrodružství vzalo špatný směr hned od začátku. Abyste rozuměli, dostat se do parku Redfern-Keily není tak snadné. Nejbližší silnice je od něj vzdálená zhruba 80 kilometrů. Samův plán byl auto zaparkovat a vydat se rybařit k jezeru Redfern, které leží zhruba uprostřed parku. Jenže se ztratil.
Sam Benastick was missing for 50 days found alive (but complains he didn't catch any fish!) pic.twitter.com/hDwj4e6U4s
— Dutch1777 (@dutch1777real) November 28, 2024
Mohlo by vás zajímat: Zázrak na potopené lodi v Egyptě: Belgický pár přežil 35 hodin ve vzduchové bublině
Došel k zatím neidentifikovanému potoku, u nějž podle svých slov zůstal 10 až 15 dní. Poté se přesunul do vyschlého koryta, kde si postavil přístřešek. Stále doufal, že ho někdo objeví, naneštěstí nikdo netušil, kde přesně ho hledat a záchrana nepřicházela.
Když Benastickovi došlo, že se zřejmě pomoci nedočká, pokusil se sám vydat k civilizaci. A to mu zřejmě zachránilo život, protože ho 21. listopadu na lesní cestě uviděli dva muži, kteří tudy náhodou cestovali za prací. Podpíral se prý dvěma holemi a roztrhaný spacák si omotal kolem nohou, aby se ochránil před mrazem. I tak ale utrpěl mnohé omrzliny a dýchací cesty měl podrážděné kouřem z ohně, kterým se pokoušel v přístřešku zahřát.
Jeho zachránci ho proto okamžitě dopravili do nemocnice, kde se setkal s rodinou. Podle lékařů by se měl brzy úplně zotavit, což všichni místní označují za malý zázrak.
Zdroj: ABC.net, CNN, ABC11, CBC.ca.
Video, které jste mohli minout: V rybářském městečku pravidelně prší ryby. Místní obyvatelé mají podivné vysvětlení.