Kam zmizelo 7 milionů Rusů? Za 20 let přišla země o pět procent obyvatel!
Rusko je bezesporu světovou supervelmocí. Ale současně se potýká se spoustou problémů – především s tím, jak tam ubývá lidí…
Je to demografická záhada i pro experty: za posledních dvacet let ubylo v Rusku 7 milionů lidí, asi 5 procent celkového počtu. Jak se to stalo?
Pro Rusko to může znamenat do budoucna obrovský problém – už jen proto, že jeho sousedi takové problémy nemají, spíš naopak. Například takový Irán: za stejnou dobu, kdy v Rusku ubylo 5 procent populace, vzrostla ta iránská o 37 procent! Zdá se vám to číslo úbytku populace pořád ještě nízké? Tak ještě jednou pro srovnání – jde o podobné číslo, jaké představovaly sovětské ztráty za II. světové války…
Kam tito lidé zmizeli? Je to zvláštní, ale vlastně to nikdo pořádně neví. Za mnohé může emigrace – kvůli chudobě se z Ruska velké množství obyvatel odstěhovalo, zejména v 90. letech. Ale tyto údaje vlastně nikdo přesně nezná. Mnohem větší vliv na úbytek Rusů má děsivá demografie této země.
Nepopsatelné...
Slovo „děsivý“ se s vědou o rozvoji lidských populací moc často nespojuje, ale v tomto případě je víc než příznačné. Údaje totiž nejsou vůbec optimistické – a dost často na to upozorňují i jinak rády kvality země vyzdvihující ruské vládnoucí kruhy s prezidentem Putinem v čele. Co je tak trápí? Skoro všechno...
Průměrný ruský muž se dožije 64 let, průměrná ruská žena 76 let. Přijde vám to nějak málo? Ano, jde o 137. a 100. Místo na světě! Třeba i na přírodními a humanitárními katastrofami zmítaném Haiti je šance mužů lepší – v průměru o tři roky.
Ženy se sice v Rusku dožívají vyššího věku, ale zase se potýkají s jinými problémy. V letech 1987–1999 se kvůli chudobě, kterou způsobil pád východního bloku, snížila plodnost ruských žen, která se teprve nyní pomalu vrací do normálu srovnatelného se Západem. A děti, které se rodí, jsou podle zprávy vypracované americkým profesorem Murrayem Feshbachem často nemocné – zdravých se rodí pouhých 30 procent ruských dětí.
Démon alkohol
Za mnohé problémy může alkohol, tradiční problém ruských mužů. Celých 25 procent ruských mužů zemře, ještě než dosáhne věku 55 let – většinou právě na problémy spojené s nadměrným užíváním alkoholu. A ještě jedno číslo nepředstavitelné kdekoliv jinde na světě: 77 procent mladistvých ve věku 15–17 let pije vodku pravidelně – na vesnicích je to dokonce 90 procent!
Od 90. let 20. století, kdy do Ruska vtrhla naplno ekonomická transformace a svoboda, se tato země začala také potýkat s heroinem – a podle některých studií má více závislých na této droze než jakákoliv jiná země světa.
A to ani nemluvě o droze jménem krokodil, která se začala šířit Ruskem v posledních letech: její užívání končí smrtí rychleji než u jakékoliv jiné drogy na světě.
Proč?
Bylo by velmi jednoduché snažit se „hodit“ zodpovědnost za toto vymírání na současnou ruskou politickou generaci, ale realita je pochopitelně mnohem složitější. Generace, která je vymíráním nejvíc postižená, totiž zažila opravdu hodně – a jen málo z toho bylo dobrého.
Jde především o muže narozené mezi lety 1960–1970, kteří svá nejplodnější léta strávili v dobách, kdy sovětské komunistické impérium kolabovalo. SSSR tvořila statisíce zbytečných míst a současně se neuměla postarat o základní potřeby svých obyvatel. Kromě ekonomického kolapsu tu byl ještě jeden, o němž se méně mluvilo, ale byl více cítit – kolaps ekologický. Sovětský svaz byl zcela znečištěnou zemí, jen přibližně polovina vody ve vodovodu se dala označit za pitnou a kvalita vzduchu i půdy se zcela vymykala západním tabulkám. A pak přišel s Gorbačovem další šok, svoboda.
Rusové na ni jednak nebyli připraveni, současně byl průběh privatizace v SSSR opravdu děsivý. Ale to už je zase téma na jiný článek…