Držte si žaludky: nejnechutnější alkoholické nápoje světa
Pokud si jako fanda plzně myslíte, že třeba ovocná piva jsou nepitelné patoky, musíme vás vyvést z omylu. Opravdu nechutné alkoholické nápoje mají úplně jiné grády.
Alkohol je metla lidstva – ale metla neobyčejně prospěšná. Naši předkové dělali alkoholické nápoje prakticky z čehokoliv, co jim přišlo pod ruku. A někteří současní výrobci v tomto trendu pokračují, ale bizarní přísady už volí úmyslně.
Například obyčejná vodka. Nevěřili byste, jak se dá zprznit: poměrně populární je nejen speciální slaninová vodka Bacon, ale také celá řada vodek Pinnacle. Mezi její příchuti patří například Cukrová vata, Dort nebo Pomerančová šlehačka. Vodka značky Vermont White je pak vyrobena z opravdu exkluzivních surovin: cukru, místní pramenité vody a – ňami ňami – mléka.
Jen pro silné povahy je pak vodka s chilli. Vyrábí ji celá řada značek, a kromě jater bývá její konzumace i testem plechovosti vašich úst.
Čímž jsme plynule přešli k alkoholickým nápojům, v nichž se louhují zajímavé "předměty". Například v Laosu si můžete pořídit víno s místními úhoři, kořeny ženšenu a bylinkami, jinde vám zase nabídnou rýžovou whisky s extrakty ze sobích rohů a bylinek. V lahvi mezcalu (pálenky z agáve) obvykle najdete červa, někdy ale taky škorpióna. V čínském rýžovém víně nazvaném Likér tří penisů naštěstí tyto orgány nenajdete, výrobce se ale dušuje, že je tam při vaření přidal. (Pro šťouraly: jde o penis tuleně, jelena a kantonského psa.)
Jen pro extra silné žaludky je rýžové víno s myšátky: do tradičního nápoje Číny a Koreje se nakládají mláďata myšek stará nanejvýš tři dny. A pokud se rozhodnete pro eskymácké racčí víno, pak pámbu s vámi. Nápoj vzniká tak, že do láhve s vodou dáte mrtvého racka a vše necháte na slunci, dokud nedojde k fermentaci. "Pokud byste otevřeli karburátor od Toyoty a vypili to, co tam najdete, budete mít podobný zážitek. Pije se to těžko a tráví ještě hůř. Ale musím přiznat, že to člověka opravdu rychle opije. A kocovině druhý den nechybí nic k dokonalosti. Budete se cítit, jako by vás někdo opakovaně majznul do hlavy obřím... no, rackem," citujme redaktorku serveru Winetimes.
Milovníci bylinných likérů si jistě už v tomto článku našli svoje, potěší je ale určitě i Agwa de Bolivia. V tomto likéru totiž najdou kromě guarany, ženšenu, koncentrátu citronové šťávy a 30 dalších bylin taky extrakt z koky.
Mezi slabší alkoholické nápoje, s nimiž mohou mít netrénovaní cizinci problémy, patří také kumys, středoasijská pochoutka z kobylího mléka, nebo kvas, ruský nápoj vzniklý z vody, mouky, sladového těsta, kvasnic a cukru – a i když seznam surovin není nepodobný složení piva, je třeba vědět, že kvas opravdu chutná JINAK.
Ale abychom nezanedbali pravé pivaře, i jejich nápoj má své przniče. Patří mezi ně například pivovar Shenandoah Brewing, který prodává nápoj zvaný Chocolate Donut Beer, nebo firma Rogue Ales, která vyrábí řadu piv Voodoo Doughnut. V nabídce má například Bacon Maple Ale (slanina + javor, neodolatelná kombinace) nebo Chocolate, Peanut Butter & Banana Ale (jako by burákové máslo nebylo dost hnusné samo o sobě). A co teprve výrobek pivovaru Pizza Beer výstižně nazvaný Mamma Mia!, do něhož se na počátku výroby "spláchne" horkou vodou to nejpovolnější z klasické pizzy margarita?
Jen v limitované edici pak svou mňamku vyrobil Londýňan James Gilpin. Vzhledem k tomu, že diabetici ve své moči vylučují hodně cukru, rozhodl se z tohoto tělesného výměšku vypálit whisky. Po stejné filtraci, kterou prochází pitná voda, prý z moči zbyl čistý roztok glukózy, který pak prošel destilací... no ale stejně, yuck.
Nicméně ani abstinenti nemusejí přijít zkrátka. Vyznavači zdravého životního stylu si mohou dát i u nás dříve populární houbu kombuchu, fandové indických trendů zase třeba místní novinku – colu vyrobenou z kravské moči a ájurvédských bylinek, a drsňáci čistou kravskou moč.
Tak na zdraví!