4. října 2018 06:00

K japonským břehům připlouvají lodě plné mrtvých lidí. Vědci mají hrozivé podezření

Kde se stala chyba? Rozkládající se těla na lodích přinášejí děsivé svědectví.

Zatím nejhorší byl loňský prosinec – to k břehům japonských ostrovů dorazila čtyři plavidla, jejichý posádku tvořili jen mrtvoly. Lidské mrtvoly...

Takových lodí si Japonci v minulém i letošním roce už všimli mockrát – jsou jich už desítky. Typickým příkladem je plavidlo, které dorazilo k severnímu ostrovu Honšů 5. prosince. Na této středně velké lodi se nacházelo osm lidských těl ve značném stupni rozkladu – byl tak velký, že se nepodařilo z ostatků získat žádné další informace.

Smrtící Severní Korea?

Úřady mají podezření, že se jednalo o loď ze Severní Koreje – a to stejné platí také u ostatních plavidel s mrtvolami na palubě; jen pro doložení této domněnky neexistují žádné důkazy. Japonští experti sice o podobných lodích věděli už dříve, ale jejich počet prudce vzrost po roce 2013. Proč? Právě tehdy se totiž severokorejský diktátor Kim Čong Um rozhodl, že se musí znatelně zvýšit množství rybářských lodí – jen tak bylo možné pokrýt stále se zvedající potřeby armády.

Problém je v tom, že Sevekorejci k tomu využívají jednak zcela archaické lodě v zoufalém stavu, ještě horší však je, že nemají už ani dost lidí, kteří by s rybolovem nebo námořnictvím měli nějaké zkušenosti. A tak se o kormidla, motory a navigaci starají lidé, kteří by se jinak zabývali pěstováním rýže nebo chovem drůbeže.

Bohužel, tyto zkušenosti nestačí k tomu, aby přežili na moři – a tak se mnohdy stane, že se zrezlý motor pokazí a loď zůstane na vodě neovladatelná. Anebo se posádka udusí přes noc zplodinami unikajícími z kotle, otráví se špatně konzervovanými potravinami, případně nastane některý další z desítek možných katastrofických scénářů. Posádky jsou nevycvičené a lodě v nepříliš velké nadsázce pamatují Noema. Konec roku 2017 a první čtvrtletí letošního roku ukazují, že situace je opravdu vážná a že by se mohla opakovat situace z roku 2015, kdy do Japonska doplulo podobných „lodí duchů“ nejvíc.

Proč Korejci umírají?

Do Japonska se po moři dostává značné množství emigrantů z komunistické Koreje naživu. Většinou jsou ale ve zcela zoufalém stavu – z jejich zdravotních testů se dá docela dobře odvodit, jak složitý je život v této zemi, s jakými hladomory se potýká, ale také příčina úmrtí posádek „bludných Holanďanů“. Těla přeživších jsou zubožená dlouhodobým hladem, ani zdaleka nepřipomínají dobře živené severokorejské pohlaváry, které můžeme vidět v televize, ani naše teoretiky komunismu. Velice často jsou také nakažení žloutenkou typu B a především jsou jejich těla plná parazitických červů. Letos v březnu se podařilo zachytit v japonských pobřežních vodách severokorejského uprchlíka – ukázalo se, že jde o vojáka.

Přestože se dobře ví, že právě armáda v této zemi si žije ještě docela nad poměry, i tento muž zcela zubožený – parazitickými červy byl doslova promořen. Někteří byli značně velcí, měřili i kolem třiceti centimetrů!

A teď si představte, že taková posádka se vydá na moře, sama na pokraji hladu; šance na její přežití a úspěšný návrat se rovná nejspíš zázraku. Japonské úřady se domnívají, že v blízké době můžeme v souvislosti se zhoršováním situace v Severní Koreji další případy lodí duchů, dokonce na to začali připravovat pobřežní stráž.

Text: MK

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom