29. listopadu 2024 09:10

Švýcarský kostel testuje Ježíše vytvořeného umělou inteligencí. Můžete se mu vyzpovídat

Ježíše Krista poháněného umělou inteligencí umístili do zpovědnice jednoho z kostelů ve švýcarském Lucernu. Původně šlo jen o hlasový projekt, nakonec se k němu autoři ale rozhodli přidat i fyzickou podobu.

Projekt dostal jméno Deus in machina, Bůh ve stroji. Už to by vám mohlo napovědět, že zdaleka ne všichni křesťané byli tomuto pokusu nakloněni. Švýcarská církev se ale experimentu očividně nebojí. Umělou inteligenci, kterou použila, odborníci z místní univerzity na její roli ovšem důkladně připravili a proškolili ji v teologických textech, zejména v Novém zákoně. Teprve pak se tvůrci rozhodovali, zda jí přiřadit i tvář, případně jakou… a napadlo je: Proč ne přímo tvář Ježíše Krista?

Žádné osobní údaje

Umělou inteligencí poháněný Ježíš dokáže s lidmi, kteří se s ním povídají, rozmlouvat ve stovce různých jazyků. I proto se od srpna 2024, kdy byl program spuštěn, do malého kostela sv. Petra ve švýcarském Lucernu sjíždějí cizinci z celého světa.

Zařízení je instalované v jedné ze zpovědnic a je vybavené i obrazovkou, díky které se zdá, že na návštěvníky přes mřížkovou clonu skutečně hledí Ježíš a odpovídá jim. Tvůrci AI předem podrobili důkladnému testování, aby si ověřili, že odpovídá tak, jak si představovali. Přesto ale návštěvníky předem upozorňují, že nejde o zpověď a projekt ji ani nemá za cíl napodobit. Umělé inteligenci by proto lidé prý rozhodně neměli svěřovat žádné osobní údaje.

Čtěte také: Promluvte si s mrtvým příbuzným. Čínské firmy nabízejí „oživení“ blízkých díky umělé inteligenci

Byl to opravdu jen experiment, chtěli jsme zjistit, jak lidé reagují na Ježíše s umělou inteligencí,“ vysvětlil teolog Marco Schmid, který na projektu spolupracoval. „A můžeme říci, že pro většinu to byl nábožensky pozitivní moment. To mě překvapilo.“

Duchovní zážitek nebo trapný chatbot?

Během dvouměsíčního testování si s AI Ježíšem popovídalo víc než tisíc lidí a dvě třetiny z nich podle Schmida zkušenost popsaly jako „duchovní zážitek“. Ne všichni ale odcházeli tak nadšení. „Někdy byl opravdu velmi dobrý, lidé byli neuvěřitelně spokojení, překvapení a inspirovaní,“ popsal Schmid. „Jindy ale působil povrchně a méně přesvědčivě.“

Repetitivnost a povrchnost odpovědí a dialogů byla kupodivu tím nejhorším, čeho se Ježíš poháněný umělou inteligencí za dobu testování dopustil. Vypadá to, že za celou dobu neřekl nic vyloženě kontroverzního. Když si vzpomeneme na pár „přešlapů“ technologie AI z poslední doby (třeba když mladému studentovi doporučila, aby zemřel, protože ji zahltil domácími úkoly), je to vlastně výsledek veskrze pozitivní.

Zdroj: The GuardianFuturismThe Jerusalem Post.

Video, které jste mohli minout: V rybářském městečku pravidelně prší ryby. Místní obyvatelé mají podivné vysvětlení.

Klára Ochmanová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora