Jeseník a okolí ohrožuje příval dobrovolníků a povodňových turistů, hejtman omezil vstup
Hejtmanství v Olomouci omezilo vstup do Jeseníku a okolí, aby zabránilo přívalu dobrovolníků. Povodňoví turisté mají utrum, na místo se dostanou jen registrovaní dobrovolníci.
Olomoucký kraj v pátek v poledne omezil vstup do záplavami zdevastovaného Jeseníku a několika okolních obcí. Hejtmanství tak chce předejít nekontrolovanému přílivu velkého množství dobrovolníků i zvědavců, který by mohl o víkendu výrazně zkomplikovat záchranné a úklidové práce. Nařízení vydané hejtmanem Josefem Suchánkem (STAN) kraj zveřejnil na svých stránkách.
Přečtěte si také: Jak se při povodních využívají drony? Čeští hasiči mají speciální systém
Do Jeseníku a okolních obcí se v příštích dnech dostanou pouze předem zaregistrovaní dobrovolníci, místní lidé, jejich příbuzní, hosté ubytovaní v tamních hotelech a penzionech, příslušníci integrovaného záchranného systému, vojáci, zaměstnanci jesenických firem nebo lidé vykonávající činnosti spojené se zajištěním voleb. Na přístupových silnicích jsou už policejní kontroly. Za porušení nařízení hrozí pokuta. Opatření platí do odvolání.
Hrozí kolaps dopravy
Olomoucký hejtman po katastrofálních záplavách vyhlásil stav nebezpečí. Návrh na omezení vstupu do Jeseníku a okolí vzešel od hasičů a policistů, v pátek ho projednal krizový štáb Olomouckého kraje. Rozhodnutí omezit vstup do Jeseníku a okolí opřel Suchánek o krizový zákon a zdůvodnil jej tím, že případný příjezd tisíců neregistrovaných dobrovolníků by zablokoval přístupové cesty, což by omezilo průjezd záchranných složek. Silnice na Jesenicku jsou navíc po povodních poničené, poškozeno bylo mnoho mostů a na řadě míst je průjezd automobilů rizikový. Nařízení má v oblasti omezit také povodňovou turistiku.
„Každé krizové řízení musí být koordinované. Proto jsme předem vyzvali všechny lidi, kteří chtějí na Jesenicku pomáhat, aby se registrovali. Děkuji všem, kteří tak učinili. Nekoordinovaný příval dobrovolníků by totiž komplikoval nejen průběh odklízecích prací, ale nebezpečí by hrozilo i těm, kteří by do Jeseníku a okolí vyrazili na vlastní pěst. Řada silnic úplně chybí, další jsou podmáčené a hrozí jejich zborcení,“ sdělil Suchánek.
Kde se mohou dobrovolníci registrovat
Pomoc registrovaných dobrovolníků budou na Jesenicku organizovat Arcidiecézní charita Olomouc spolu s Maltézskou pomocí a Dobrovolnickým centrem Univerzity Palackého, aby práce na likvidaci povodňových škod probíhaly co nejefektivněji a bezpečně. Dobrovolníci, kteří se u těchto neziskových organizací registrovali, už podle Suchánka byli rozděleni na potřebná místa.
Silnice na Jesenicku nyní využívají především složky integrovaného záchranného systému, které po nich dopravují humanitární pomoc. Po silnicích jezdí také těžká technika, která pracuje na obnově území. V horském regionu likviduje povodňové škody více než 600 hasičů a vojáků, kteří používají 240 kusů těžké hasičské a armádní techniky.
Mohlo by vás také zajímat: Dva metry vody se valily chodbou školy. Zkázu po povodni ukázal ředitel z České Vsi na videu
„Likvidační práce jsou velice náročné, usilovně pracujeme na obnově infrastruktury a území tak, aby se lidé mohli vrátit co nejdříve domů a aby vše fungovalo v co nejkratším možném čase. Přetížená doprava nám vše ale značně zdržuje, proto jsme přistoupili společně k tomuto opatření a žádáme veřejnost o jeho dodržování,“ uvedl ředitel Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje Karel Kolářík.
Zdroj: ČTK, Olomoucký kraj
Video, které jste mohli minout: Obce před kalamitou a po ní. Podívejte se, jak povodeň zpustošila česká města