4. února 2021 00:05

Zajímavosti o Jeffu Bezosovi: Nejbohatší muž planety každou sekundu vydělá 2 500 dolarů

Zakladatel Amazonu Jeff Bezos sdílí s miliardářem Elonem Muskem nejen první místa v žebříčku nejbohatších lidí planety, ale také vášeň pro lety do vesmíru. A i když se Bezos z vedení svého veleúspěšného zásilkového impéria stahuje, ještě o něm bezpochyby uslyšíme.

O Jeffu Bezosovi určitě víte spoustu věcí. V tomhle článku ale určitě narazíte i na něco, co jste doposud netušili.

1) Mladičká matka

Jacklyn Bezosová (tehdy se jmenovala Jorgensenová) chodila ještě na střední školu, když se jí v roce 1964 narodil syn Jeff. Škola to vyhodnotila po svém a novopečené mamince vzkázala, že na její půdě rozhodně své vzdělání nedokončí. Nakonec své rozhodnutí změnila a Jacklyn mohla do školy dál chodit.

2) Otec akrobat na jednokolce

S Bezosovým biologickým otcem Tedem Jorgensenem, který se živil jako cirkusový jezdec na jednokolce, se Jacklyn po necelém roce manželství rozešla. Aby získala prostředky na studium, pracovala jako sekretářka, a dokonce brala malého Jeffa s sebou na přednášky. Své dnešní příjmení získal Bezos po svém nevlastním otci, kubánském přistěhovalci Miku Bezosovi. Jacklyn se s ním potkala na jedné z přednášek na vysoké škole.

3) Prázdninové hranolky a letní tábor

Prvním příležitostným zaměstnáním Jeffa Bezose bylo prázdninové smažení hranolků u McDonald’s. Ještě na střední škole pak se svou přítelkyní rozjeli dětský letní tábor s názvem Dream Institute, kde za každé z šesti dětí vybrali 600 dolarů.

4) Praxe z Wall Street

Po absolvování Princetonské univerzity v New Jersey (promoval z elektrotechniky a výpočetní techniky) se Bezos uchytil na Wall Street. Pracoval pro několik finančních společností včetně investiční firmy D. E. Shaw, kde to v roce 1990 dotáhl na nejmladšího viceprezidenta v historii firmy.

5) Byznys v garáži

Po čtyřech letech se Bezos ale z finančního světa odporoučel, aby na druhém konci Spojených států v Seattlu rozjel on-line obchod s knihami jménem Amazon. Doslova garážovou firmu s ním spouštěla i jeho dnes už bývalá manželka MacKenzie. Když se pár v roce 2019 po 25 letech manželství rozcházel, získala MacKenzie 25 procent akcií Amazonu, které měly v té době hodnotu 38 miliard dolarů.

6) Cadabra, nebo Amazon?

Jeff Bezos chtěl novou společnost nejprve pojmenovat kouzelnickým slovem Cadabra. Jeho kamarád právník Todd Tarbet mu to ale rozmluvil s tím, že to hlavně v telefonu zní podobně jako „cadaver“, tedy „mrtvola“. Bezos se proto rozhodl pro jméno podle největší řeky světa, Amazonky.

7) Dvě pizzy a dost

Bezos ve svém podnikání používá pravidlo dvou pizz, podle kterého musí být každý tým tak malý, aby mu k obědu stačily dvě pizzy. To v praxi předpokládá skupinky o 5–7 lidech.

8) Vrtulník na dně potoka

V roce 2003 Bezos jako zázrakem přežil vážnou leteckou havárii, když se s ním a dalšími třemi lidmi zřítil v Texasu vrtulník. Stroj značky Aérospatiale Gazelle skončil kvůli silnému poryvu větru na střeše na dně potoka a z poloviny se naplnil vodou. Bezosova právnička Elizabeth Korrellová nehodu přežila se zlomenou páteří, ostatní včetně Bezose vyvázli jen s drobnými zraněními.

9) Beverly Hills 90210?

Bezos vlastní nejdražší nemovitost v Beverly Hills známou jako Warner Estate, koupil ji za 165 milionů dolarů. Dalších 80 milionů dolarů dal za byt v New Yorku.

10) Vesmírná mise

Jeff Bezos je nejen vlastníkem jednoho z nejvlivnějších amerických deníků The Washington Post, ale patří mu i společnost Blue Origin vyvíjející rakety a vesmírné lodě pro suborbitální a orbitální lety. Společnost naposledy představila robotický modul určený pro dopravu nákladů ze Země na Měsíc.

11) 2 500 dolarů za sekundu

V roce 2019 vydělával Bezos podle časopisu Business Insider každou sekundu 2 489 dolarů a v roce 2026 by se měl stát prvním biliardářem na Zemi. Možná to ale bude dříve – kvůli pandemii COVID-19 totiž prudce stoupl zájem o nákupy on-line a Amazon za poslední čtvrtletí roku 2020 zdvojnásobil čistý zisk na 7,2 miliardy dolarů.

Nejspíš si pamatujete, že Bezos 7. ledna 2021 přišel o titul nejbohatší muž planety. Jeho rival Elon Musk ale na první místě (střídavě) vydržel jen do 13. ledna 2021 a nyní je na špici znovu Bezos, jenž podle časopisu Forbes disponuje majetkem v hodnotě 192,6 mld. dolarů.

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora
Sdílejte článek
Štítky amazon Elon Musk Jeff Bezos

Populární filmy na Prima Zoom