Jednoduchý psychologický trik funguje účinněji než většina diet, prokázali američtí dietologové
Jak dosáhneme toho, abychom snědli méně pokrmu než obvykle? Stačí dívat se při jídle na sebe do zrcadla a pak i dort ztratí svou přitažlivost. Ukazuje to americká studie, o níž píše italský deník Corriere della Sera.
Dívejte se pozorně do zrcadla: váš vlastní odražený obraz při hlavním jídle nebo svačině ovlivňuje výběr pokrmů, tlumí onu neodolatelnou touhu po "zakázaném" jídle a může dokonce pomoci bojovat s emočním přejídáním, kdy dotyčný jedinec používá jídlo jako uklidňující prostředek při stresu, smutku či osamělosti.
Američtí vědci sledovali volbu potravin u osob, které si při jídle sedly před zrcadlo, a tak zjistili, jak se zrcadlo může stát vynikajícím nástrojem pro kontrolu chuti k jídlu. Dokonce prý může přispět k tomu, že na jazyku cítíme jinou chuť, která je méně zajímavá a není tak neodolatelná.
Výzkum americké Cornellovy univerzity zahrnoval 185 studentů. Vědci je požádali, aby si vybrali mezi porcí čokoládového dortu a miskou čerstvého ovoce. Když si studenti vybrali, vyzvali je vědci, aby svůj pokrm jedli v různém prostředí - před zrcadlem, které odráželo jejich obraz při jídle, nebo bez zrcadla.
U dobrovolníků, kteří si vybrali čokoládový dort, badatelé zjistili, že ti z nich, kteří ho jedli před zrcadlem, ho shledávali méně chutným a méně neodolatelným oproti těm, kdo ho pojídali nerušeně bez zrcadla. Jinak tomu bylo u ovoce, pokrmu považovaného za zdravější a méně škodlivý: v tomto případě se apetit ani u jednoho vzorku studentů neměnil.
Tento objev je zajímavý kupříkladu pro ty, kdo musejí bojovat se záchvatovitým přejídáním, a ukazuje, jak obyčejné zrcadlo může korigovat naše chování. "Jeden pohled do zrcadla nám může říci mnohem více o tom, jak fyzicky vypadáme, když jíme. Pomáhá nám dívat se na sebe objektivněji a umožňuje nám pozorovat se a posuzovat tak, jak by nás posuzovali druzí," uvádí jeden z autorů studie Ata Jami. Jestliže nechceme vidět své chování, máme tendenci se pohledu do zrcadla vyhýbat.
Stejnou koncepci lze aplikovat na jídlo: "zakázaná" jídla, která jsou méně zdravá a příliš kalorická, ztrácejí na své chuti, když při jídle sledujeme náš obraz v zrcadle, protože jsme si objektivně vědomi, jak nám takové pokrmy mohou ublížit. Ve svém odraženém obraze totiž čteme zodpovědnost za výběr jídla a přirozený pocit provinění. Z tohoto důvodu může být strategie jídla před zrcadlem užitečná i v případě těch, kdo si rádi pochutnávají třeba na smažených jídlech připravených z polotovarů a dalších nezdravých produktech.
ČTK