24. listopadu 2019 06:00

Je nutné zakazovat mobily ve škole? Tady je odpověď vědců

Mobily ve škole ne, ruší! Škola, která zakazuje smartphony, je zastaralá. Kde je pravda?

Moderní škola používá telefon

Na druhém stupni základních škol a na středních školách není nutné zakazovat používání mobilních telefonů o přestávkách. Vědci z Masarykovy univerzity na základě výzkumu dospěli k závěru, že zákaz ani povolení mobilů o přestávkách nesouvisí s problematickým chováním dětí. Výsledek výzkumu dnes ČTK poskytla mluvčí univerzity Tereza Fojtová.

Na výzkumu pracovali vědci z Institutu výzkumu dětí, mládeže a rodiny Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity. Data sbírali na jihomoravských školách, kde platí zákaz používání mobilů, i tam, kde mohou dospívající telefony používat volně. Používání o přestávkách povoluje 34 procent základních škol ve výzkumu a všechny střední školy.

Zákazy telefonů

Zastánci zákazu používání mobilních telefonů o pauzách ve výuce argumentují tím, že když mají děti a dospívající přístroj neustále v ruce, méně pak komunikují se svými spolužáky a obecně se méně socializují. Naopak odpůrci zákazu zastávají názor, že interakce se světem prostřednictvím telefonu je důležitou součástí vývoje osobnosti, zákaz je navíc zásahem do práv uživatelů.

"Dospívající v našem výzkumném souboru se o přestávce baví se spolužáky bez ohledu na to, zda mají povoleno, nebo zakázáno mobilní telefon používat," uvedl David Šmahel, vedoucí vědeckého týmu.

"Zjistili jsme, že povolení nebo zákaz mobilů o přestávce nezvyšuje ani nesnižuje čas, který dospívající na internetu celkově za týden stráví a nesouvisí ani s nadměrným používáním internetu," doplnila Nikol Kvardová, hlavní autorka studie. Mobily o přestávkách nemají podle výzkumu souvislost ani s problémy se soustředěním v hodinách, ani s únavou po přestávce.

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom