26. června 2018 06:00

Japonci letos zabili už 120 březích velryb. Prý ve jménu vědy, skončily ale na talířích

Zní to brutálně, ale Japonci loví březí velrybí samice naprosto cíleně.

Pro myslivce se jedná o jedno z tabu – nezabíjejme samice, které čekají mláďata. Pro ně i pro každého běžného člověka je na tomto spojení něco „přes čáru“. Přece jen ještě nenarozený život je i pro naši odnábožněnou civilizaci stále ještě svým způsobem posvátný.

Toto tabu ale zjevně nefunguje na japonské vědce – ti celý problém vidí přesně opačně: březí samice velryb pro ně představují unikátní příležitost ke studiu.

Střílejte březí samice

Na konci května zveřejnila Mezinárodní velrybářská komise údaje o tom, kolik velryb v sezoně 2017/2018 ulovilo v antarktických Japonsko. Jedná se o přesně 333 velryb – z nichž bylo 120 březích. Proč? „Abychom lépe pochopili strukturu a dynamiku antarktických mořských ekosystémů,“ zní oficiální argument japonské strany. Kdyby totiž velryby nezabíjeli, nepoznali by, jak jsou staré – to se pozná tak, že se mrtvé velrybě odebere špunt ušního mazu a podle jeho mocnosti se odhaduje velmi přesně stáří zvířete; ušní maz funguje podobně jako letokruhy u stromů. Druhým argumentem je, že zásadní je pro vědu znát i obsah velrybích žaludků – proto se musejí zvířata zabít, vyvrhnout a pak zkoumat.

Věda i kuchyně

Bizarním faktem je, že na téma biologie kytovců v japonských vědeckých časopisech nevycházejí v posledních desetiletích téměř žádné studie, nikdo tedy vlastně netuší, k jaké vědě tedy zabití 333 velryb posloužilo… A druhým, ještě „zajímavějším“ paradoxem je, že jinak bohaté Japonsko se brání tomu, aby se masem pro vědu zabitých velryb mrhalo – proto se smí normálně dodávat po ukončení „výzkumu“ do několika obchodních a restauračních řetězců. Drtivá většina kritiků pokládá tuto praktiku za docela trapnou výmluvu, kdy věda slouží jako výmluvu pro obyčejný kuchařský byznys s krásnými a inteligentními tvory.

Japonsko není jedinou zemí, která kytovce podobně loví – takové výjimky mají například i Island a Norsko. Tomu se podařilo letos navýšit svůj limit na počet ulovených velryb na 1278 kusů ročně.

Text: MK

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom