11. května 2019 06:00

Jaké drogy používali jihoameričtí šamani před 1000 lety? Našla se šamanova brašna s obsahem

Civilizace Jižní Ameriky se s halucinogeny setkávaly při rituálních sezeních. S jakými drogami tehdejší šamani zacházeli? Asi vás nepřekvapí, že jsou používané i dnes.

Šaman a drogy

Šaman byl a mnohde stále je vnímán jako člověk, který umí zacházet s tajemnými, mysl pozměňujícími dary a tajemstvími přírody. Nedávno byla objevena taška andského šamana a její chemický rozbor odhalil komponenty, které v ní byly ukryty. Mezi jinými šlo i o drogy vyvolávající halucinogenní stavy. To umožnilo současným etnologům nahlédnout do tajemství 1000 let starých rituálů.

Ayahuaska a koka

Jeden z artefaktů byl kožený váček sešitý z liščích kůží. Analýza ukázala, že v něm byla uchovávaná ayahuaska. Jedná se o výtažek připravovaný z liány Banisteriopsis caapi a dalších rostlin. Liána duše, jak je nazývána v kečuánštině, obsahuje harmalové alkaloidy harmin, harmalin a tetrahydroharmin, které všechny patří mezi psychoaktivní látky. Zatímco šamani ji znají po dlouhá staletí, což ostatně dokládá i popisovaný nález, akademicky nápoj poprvé popsal harvardský etnobotanik Richard Evans Schultes (2015–2001). Zároveň váček obsahoval i listy koky (rudodřev koka, Erythroxylum coca). „Výzkumníci našli starobylý rituální svazek v bolivijském skalním útočišti zvaném Cueva del Chileno. Kožená taška obsahovala spolu s liščími kapsami dvě vyřezávané dřevěné tabulky používané ke šňupání práškové látky, vyřezávanou šňupací trubičku, pár lamelových kostek, tkaný pás, který byl považován za čelenku a dva sušené fragmenty rostlin vázané na vlněná a vláknová vlákna. Objekty v sáčku ukazují vlivy starověké andské společnosti zvané Tiwanaku. Stejně jako v mnoha starověkých andských a amazonských kulturách vstupovali šamani Tiwanaku do změněných duševních a fyzických stavů, aby komunikovali s uctívanými předky a nadpřirozenými bytostmi. Nejméně před tisíciletím šamani z And pravděpodobně získali rostliny potřebné k výrobě ayahuasky, ať už jako nápoje, nebo prášku, prostřednictvím obchodních sítí nebo vlastních cest,“ říkají vědci.

Koka není kokain

Kokainovník, tedy rudodřev, se dodnes v Jižní Americe běžně používá, mezi nejstarší, ale stále běžně užívané způsoby, patří žvýkání kokových listů s páleným vápnem nebo rostlinným popelem. V současné době žvýká koku asi 15 milionů lidí, převážně se jedná o latinskoamerické domorodce. Ti však koku nepoužívají jako drogu, nýbrž jako potravu.

V Bolívii se dá běžně koupit čaj z kokových listů, který má snižovat únavu a zároveň zvyšovat lidský výkon. Tady je nutno zmínit, že listy rudodřevu koky jsou sice základní surovinou pro výrobu kokainu, ale mezi žvýkáním listů a užitím kokainu, který vás může zabít, nelze dát rovnítko. Na výrobu 1 kg čistého kokainu je třeba 200 až 400 kg suchých listů koky. Text: Topi Pigula

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom