28. března 2020 11:15

Jak skončí aktuální pandemie? Nabízíme tři reálné scénáře

Dokonce ani ta nejlepší opatření pandemii nezastaví. Pokud náš nový nepřítel kdekoliv na Zemi přežije, může i jediný turista zažehnout novou vlnu nákazy v zemích, které se jí zdánlivě zbavily. To se zřejmě stalo v Číně, Singapuru a dalších asijských státech, které zdánlivě dostaly situaci pod kontrolu.

Jak tedy vlastně současná pandemie nemoci COVID-19 skončí? Přední americký magazín The Atlantic přichází se třemi možnými scénáři. Jeden z nich je dost nepravděpodobný, další poměrně nebezpečný a poslední nepříjemně dlouhý.

PITVY OBĚTÍ KORONAVIRU ::: ČÍNA PORÁŽÍ KORONAVIRUS ::: JAK (NE)VZNIKL KORONAVIRUS? ::: MAPA KORONAVIRU

Scénář číslo 1: Koronavirus zahnaný do kouta

První možností je, že všechny země víceméně současně dostanou koronavirus SARS-CoV-2 na kolena podobně, jako se to v roce 2007 stalo s koronavirem SARS. Vzhledem k tomu, jak bídně si mnohé země vedou, se ale zdá, že je tento scénář velmi nepravděpodobný.

Scénář číslo 2: Stádní imunita

Druhá možnost předpokládá, že nový koronavirus udělá to samé, co dosavadní pandemie chřipky. Tedy že se přežene celým světem a zanechá za sebou tolik imunních „přeživších“, že bude mít velký problém najít další vhodné hostitele.

Tento scénář „stádní imunity“ by mohl být rychlý a je tudíž lákavý, zároveň ale hrozí, že bude jeho cena příliš vysoká. Koronavirus SARS-CoV-2 se přenáší mnohem snáze a zároveň je mnohem smrtelnější než chřipka, takže by za sebou pandemie mohla zanechat miliony mrtvých a zdevastované zdravotnické systémy. Strategii „stádní imunity“ bez zpětného trasování nakažených původně uplatňovala Velká Británie nebo Spojené státy, než statistické modely upozornily na její katastrofální důsledky.

Scénář číslo 3: Hra na honěnou

Třetí scénář vývoje pandemie předpokládá, že bude svět hrát s koronavirem "hru na honěnou" – to znamená likvidovat ohniska nákazy, kdekoliv se objeví, dokud nebude k dispozici vakcína. Jde o nejlepší variantu, která je ale zároveň časově nejnáročnější a také nejsložitější.

Vše se totiž odvíjí od vakcíny. Situace by byla podstatně snazší, pokud by se jednalo o pandemii chřipky – lidstvo má s vývojem vakcín proti chřipce bohaté zkušenosti, koneckonců na ní rok co rok pracuje. Jenže proti koronavirům zatím žádná vakcína neexistuje a laboratoře tak musí začínat od nuly.

Nadějnou je v tomto ohledu zpráva o aktivitě americké společnosti Moderna. Ta už experimentální vakcínu připravila a zároveň ji v Seattlu nabídla k ostrému testování. I kdyby se však obešla povinná a zdlouhavá testování na zvířatech (ta ovšem i tak budou probíhat), nedostane se vakcína do distribuce dřív než za rok. Což by, i když se to leckomu nezdá, vlastně byla extrémně rychlá akce.

(mih)

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom