31. prosince 2012 12:30
podmols

Jak se fotilo logo MGM se řvoucím lvem

Kdo by neznal logo jedné z nejslavnějších filmových společností, studia MGM? Řvoucí tlama se na stříbrném plátně objevuje už89 let.

Dnes by takové logo vzniklo jednoduše: nějaký animátor by ho vygeneroval v 3D softwaru během dvou-tří hodin. Řvoucí lev by byl stejně věrný jako ten opravdový. Nikdo by nic nepoznal a nikdo by nebyl při focení v nebezpečí života. Teď se ale vraťme do dob, kdy logo opravdu vzniklo - a kdy ještě byla práce fotografa opravdu nebezpečným řemeslem.

Většina log, které filmová studia dnes používají, jsou stará desítky let. Jedním z těch nejstarších a současně je znak studia MGM neboli Metro-Goldwyn-Mayer. Lev, který z něj na diváky zařve, má naznačit: „Teď uvidíte něco úžasného“. Na logu se postupně vystřídalo několik lvů, ten nejslavnější se jmenoval Leo.

Podívejte se na všechna loga, která studio MGM kdy používalo:

Všechno to začalo roku 1917, kdy ještě vlastně studio MGM ani neexistovalo. Existovalo však studio Goldwyn, kterému dělal lví samec jménem Slats maskota – a od roku 1917 se objevil v jeho filmech jako logo. Když se studio Goldwyn spojilo ve 20. letech s dalšími značkami, aby vznikl nejsilnější filmový byznys své doby, zůstal už Slats v logu, tehdy ještě černobílém. A právě filmování Slatse na logo můžete vidět na fotografiích v článku…

Půl metru od lva

Byl to pořádně nebezpečný okamžik. Filmová technika tehdy ještě nebyla tak dokonalá, aby mohl kameraman točit pěkně z bezpečí někde daleko za mřížemi. Vše probíhalo zblízka, tak, aby se na pásek přesně zachytily detaily lví hlavy.

Roku 1928 s příchodem zvukového filmu byl Slats nahrazen. Studie natočilo novou úvodní znělku, tentokrát ozvučenou. Natáčení probíhalo velmi podobně, jen byl navíc přítomen další muž se zvukovou nahrávací aparaturou. A natáčen byl lev jménem Jackie. Jak se lepšila filmová technika, postupně se natáčely další a další verze slavné znělky. Objevili se v ní postupně lvi Jackie, Telly, Coffee, Tanner a George.

Lev je mrtev, ať žije lev

Pokud se ale nedíváte na nejstarší filmy, znáte jen jediného MGM lva – Lea. Ten je tváří loga od roku 1957. Na rozdíl od ostatních lvů má kratší hřívu, natáčeli ho totiž ještě jako lvíče. Do dějin filmu vstoupil rovnou víc způsoby: kromě loga MGM si také zahrál v několika filmech: například v Tarzanovi…

Poslední velká změna přišla vloni. To nahradil živého lva v logu lev animovaný – a to počítačově. V době 3D filmů je totiž nutné, aby i lev byl trojrozměrný. Naštěstí je nová podoba lva udělaná tak, aby zobrazovala Lea v době jeho největší slávy.

Lvi přehledně:

podmols

Populární filmy na Prima Zoom