Jak snadno oloupat vejce natvrdo? Naučte se správný postup, za socialismu to opravdo šlo lépe než dnes
Vejce natvrdo, které je prakticky nemožné oloupat, může být nečekaným zdrojem frustrace. Naštěstí existuje pár osvědčených postupů, které mají oporu i ve vědeckých studiích. A pozor, pokud máte pocit, že šla vajíčka za socialismu loupat líp… můžete mít pravdu!
Loupat vejce natvrdo se tváří jako poměrně primitivní činnost, často ale připomíná operaci mozku. Skořápka se odlupuje po drobných kousíčkách, blanka na vejci se lepí na bílek a výsledek deseti minut soustředěné práce pak vypadá, jako byste vejce loupali pilníkem. Než vás v takové chvíli přemůže frustrace, vzpomeňte si, že chyba není ve vašich rukou.
pH a chemické procesy
Z hlediska biochemie je slepičí vejce komplikovaný, ale velmi dobře prostudovaný systém. Jestli se dobře nebo špatně loupe, závisí na procesech, které probíhají mezi skořápkou, membránou a bílkem. Ty ovlivňuje hlavně pH, které se ale postupně mění, jak vajíčko stárne.
U čerstvě snesených vajec je pH bílku přirozeně nízké, kolem 7,6. Oxid uhličitý ale postupně uniká přes póry skořápky a pH stoupá. Díky tomu se změní struktury bílkovin a přilnavost mezi bílkem a vnitřní blánou se sníží. Jinými slovy, čím čerstvější vejce je, tím hůř se loupe.
Čtěte také: Návod na perfektně uvařené vejce je složitý, ale výsledek opravdu stojí za to
Vliv má taky skladovací teplota. Různé studie, například výzkumy publikované v odborném magazínu Poultry Science, potvrzují, že vejce skladovaná při pokojové teplotě stárnou chemicky rychleji než vejce v ledničce. Vyšší teplota skladování zvyšuje pH bílku a taky urychluje ztrátu vlhkosti, takže se mezi blánou a skořápkou utvoří větší vzduchová bublina. I ta může oddělování skořápky po uvaření vejce hodně usnadnit.
Do horké a pak do studené
Pomoct si můžete i sami, když zvolíte správnou techniku vaření. Pokud vajíčko dáte do horké vody místo do studené (ideálně ale pod bodem varu, aby neprasklo), pomůžete tím rychlé denaturaci bílkovin. Pak tolik nepřilnou ke skořápce. Po uvaření je pak hned přendejte do ledové vody. Tenhle „termo šok“ způsobí smrštění obsahu vajíčka.
Pokud máte ve svém okolí někoho, kdo si stěžuje, že dřív šla vajíčka oloupat líp, určitě to neodmávněte jako nostalgické klišé; mluví totiž možná pravdu. Dříve totiž samozřejmě nebyly chladicí technologie ani logistika na takové úrovni jako dnes. To mohlo vést k delšímu skladování vajíček při vyšších teplotách a tím i k jejich chemickému zestárnutí. A to loupání po uvaření výrazně usnadnilo.
Zdroj: Poultry Science, Macao News, ResearchGate.
Video, které jste mohli minout: Výbuch plynu na Slovensku zranil při vaření matku dvou dětí. Není vyloučeno cizí zavinění.