15. dubna 2021 12:15

Indiana Jones 5 a přistání na Měsíci? Slavný archeolog se vrhne do další éry s novou herečkou

Dlouho očekávané a několikrát odložené natáčení Indiana Jonese 5 se má konečně rozjet na podzim letošního roku. Co slavného archeologa čeká?

Ačkoliv se na chvíli přemýšlelo o tom, že Harrisona Forda v ikonické roli Indiana Jonese nahradí mladší herec, nakonec se přece jen natočí klasická pětka, v níž bude máchat bičem stále vitální a herecky nesmírně aktivní Ford.

Potvrdila to společnost Disney, která bude – na rozdíl od předchozích snímků – nové pokračování distribuovat a snímek plánuje uvést do kin po celém světě 29. července 2022. Fordovi tou dobou bude již 80 let a 16 dní. Co o chystané novince zatím víme?

Nový režisér, (staro)noví parťáci

Společně s oznámením nového data premiéry tvůrci představili Jonesovu filmovou partnerku, již ztvární talentovaná Phoebe Waller-Bridge (hlavní hrdinka oblíbeného seriálu Potvora). Dorazí i Mads Mikkelsen (seriálový Hannibal), o jehož roli se zatím mlčí – řada lidí ale logicky tipuje hlavního padoucha. Hudbu pak má, stejně jako u všech předchozích filmů o Indym, skládat legendární John Williams, autor nezapomenutelných hudebních motivů ze Star Wars, Harryho Pottera, Čelistí nebo Blízkých setkání třetího druhu.

Kdo se ovšem k sérii nevrátí, je její spolutvůrce George Lucas. Poprvé se tak Indiana Jones bude muset obejít zcela bez něj, a co víc, hlavní lodivod série, Steven Spielberg, tentokrát vymění režisérské křeslo za producentské otěže. Pozici režiséra přenechá Jamesi Mangoldovi, jenž má za sebou snímky Le Mans ’66, Logan: Wolverine nebo 3:10 Vlak do Yumy.

Kdy se bude Indiana Jones 5 odehrávat?

Byl to právě Mangold, kdo na svém twitterovém účtu poskytl nedočkavým fanouškům informaci, jež by se dala považovat za první vodítko k tomu, kam bude nový Indiana Jones zasazený. První trilogie se odehrávala mezi lety 1935 a 1938 a padouchy byli hned ve dvou případech nacisté. Ve čtvrtém díle, odehrávajícím se v roce 1957, je vystřídali Sověti. Původní trilogii a čtvrtý film přitom od sebe dělilo 19 let, což byl mimochodem stejný časový úsek, jaký od sebe dělil premiéry třetího a zatím posledního filmu. Kdyby tvůrci takhle postupovali i v případě pětky, jejíž premiéra byla původně plánovaná na rok 2019, odehrával by se děj v letech 1968 či 1969.

Tato logická úvaha se začíná jevit jako pravděpodobná, jelikož Mangold koncem na konci 2021 na svůj Twitter napsal: „The Velvet Underground jsou skvělí. Toť vše. To je můj tweet. (Poznámka: Žiju teď mentálně v New Yorku 60. let, protože přesně tam se odehrávají všechny filmy, na kterých pracuji.)“

The Velvet Underground je samozřejmě název skvělé americké kapely, která vznikla v New Yorku v roce 1964. Je to ale také jméno jednoho z jejích alb. A to vyšlo právě v roce 1969.

Čeká Indyho Apollo 11?

Je tedy velmi pravděpodobné, že bude filmový Indiana Jones opět stárnout s Harrisonem Fordem. A upřímně řečeno se jen těžko vymýšlí zajímavější rok, jenž by si Mangold mohl pro nový film vybrat, neboť ročník 1969 je časem přistání na Měsíci, Woodstocku nebo vraždy Sharon Tate gangem Charlese Mansona. Přidejte si k tomu éru Elvise Presleyho, prezidenta Nixona či protesty proti válce ve Vietnamu a vypadne vám z toho velice zajímavý mix, jenž mohou tvůrci využít jako podklad pro nové hledání pokladu (a jeho ztrátu těsně před cílem). Zbývá už jen zodpovědět nenápadnou otázku... co asi bude Indiana Jones tentokrát hledat?

Klára Ochmanová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom