16. září 2020 12:00

Hurikán Sally se chystá zaplavit jihovýchod USA, úřady ženou lidi do kopců

S hurikány si běžně spojujeme silný vítr, který ničí vše, co mu stojí v cestě. Jenže je to právě voda, která způsobí nejvíc škod a má na svědomí až 90 % všech obětí.

Hurikán Sally, který zřejmě bude posledním silným hurikánem letošní sezony, je toho ukázkou. Přestože ho doprovázejí větry o rychlosti 160 km/h, samotný hurikán se pohybuje doslova plíživou rychlostí 4 km/h. Tedy dokud je nad vodní hladinou Mexického zálivu. Jakmile narazí nad pevninu, zrychlí minimálně na 100 km/h.

Závěr letošní sezony hurikánů navíc nabídl meteorologům v Atlantském oceánu výjimečný pohled na hned tři hurikány – Sally, Paulette a Teddy – a jednu tropickou bouři (Vicky) najednou. V Atlantiku se ale vyskytují ještě tři další atmosférické poruchy, u nichž existuje pravděpodobnost, že se vyvinou v bouři.

Úřady ženou obyvatele do vyšších poloh

A teď k té vodě. Pomalý postup hurikánu děsí hlavně obyvatele pobřeží – mohutné vlny v kombinaci s vytrvalým deštěm mohou zaplavit rozsáhlé oblasti Mississippi, Alabamy a Floridy. Bezpečně se ale necítí ani lidé žijící až 350 km ve vnitrozemí – na některých místech totiž může spadnout během jediného dne až 700 milimetrů srážek. V řádu desítek hodin by tak napršelo tolik vody, jako jindy za několik měsíců.

Podobná situace nastala už v roce 2017, kdy hurikán Harvey zcela zaplavil texaský Houston včetně tamního Johnsonova vesmírného střediska. Sally by tak letos mohl v ohrožených oblastech způsobit ničivé záplavy.

Riziko si uvědomují i místní úřady, takže milionům obyvatel ohrožených oblastí odeslaly SMS zprávu s alarmujícím textem: „Toto je ŽIVOT OHROŽUJÍCÍ SITUACE. OKAMŽITĚ VYHLEDEJTE VÝŠE POLOŽENÝ TERÉN!!“ Úřady již otevřely nouzové kryty a v ohrožené oblasti probíhá rozsáhlá evakuace, která se dotkla i tří leteckých základen – jde o Kesslerovu a Englinovu základnu a také o námořní leteckou základnu Pensacola.

Sally, který se teprve v úterý změnil na hurikán druhé kategorie, má na své předpokládané trase ještě Jižní a Severní Karolínu. Jeho síla i vytrvalost srážek by se zde už ale měly zmenšit.

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom