12. února 2020 10:30

Greta Thunberg natáčí seriál o svém tažení proti klimatické změně

Švédská klimatická aktivistka Greta Thunberg pracuje na novém dokumentárním seriálu.

Dokumentární série, která vzniká pod křídly BBC, představí Gretinu „cestu k dospělosti“ a zmapuje četná setkání dnes 17leté švédské školačky s vědci, politiky a podnikateli v rámci její kampaně upozorňující na globální oteplování.

Zatím není jisté, kolik dílů bude Gretin seriál mít, ani kdy bude premiéra – a dokonce ani jak se bude jmenovat. Podle výkonného producenta BBC Studios Roba Liddella je „klimatická změna nejspíš tím nejdůležitějším tématem našich životů“ a mapovat její důsledky s „jednou z nejznámějších tváří planety“ je velké privilegium.

Greta spojuje i rozděluje

Švédka Greta Thunberg se stala známou v roce 2018, kdy začala organizovat protestní hnutí Pátky pro budoucnost (Fridays for Future). Zřejmě nejvýrazněji se jí podařilo své požadavky dostat do mezinárodního povědomí na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku v září 2019. Od té doby se pravidelně účastní významných setkání a konferencí včetně 25. konference OSN o změně klimatu v prosinci 2019 (Madrid) nebo Světového ekonomického fóra v Davosu v lednu 2020, kde požadovala zastavení investic do využívání fosilních paliv.

Za své aktivity byla Greta navržena na Nobelovu cenu za mír pro rok 2019 a nominace se opakuje i pro letošní rok. Na druhou stranu si vysloužila i kritiku mnohých politiků – například americký prezident Donald Trump o Gretě v prosinci 2019 prohlásil, že má „problém zvládat vztek“.

(mih)

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom