Google má kvantový superpočítač, který připraví o zaměstnání miliony lidí
Google tvrdí, že má kvantový počítač. Je prý 100milionkrát rychlejší než konkurence.
O kvantových počítačích se mezi kybernetiky sní již od 80. let 20. století. A zdá se, že teď se sen stal skutečností!
Kdo jiný než Google by mohl oznámit, že vyrobil kvantový superpočítač… Vyhledávač se na tento obří úkol spojil s jiným gigantem – vesmírnou agenturou NASA. Obě technologické velmoci teď shodně tvrdí, že jejich D-Wave 2X je prvním opravdovým kvantovým počítačem…
Google oznámil, že počítač je 100milionkrát rychlejší než současné počítače. To znamená, že to, co by klasický digitální počítač počítal 10 000 let, zvládne D-Wave 2X za několik sekund. Vědci jsou z toho pochopitelně nadšení, protože náročnost výpočetních operací stále stoupá. Týká se to matematiky, fyziky i chemie… Ale především to znamená obří skok pro vývoj umělé inteligence. V čem?
Způsob, kterým tento počítač pracuje, totiž je součástí toho, na čem fungují umělé inteligence – tedy tzv. optimalizace procesů. Právě v tom tedy bude počítač vynikat – a současně právě tento úkol dnes velké (a tedy bohaté) korporace požadují. Většinou na to, aby omezily náklady na lidskou pracovní sílu…
V čem by mohl být přelomový? Například pro NASA může extrémně urychlit plánování tras pro vesmírné mise, zejména ty mezihvězdné. Spočítat optimální dráhy plné desítek proměnných trvá i na nejmodernějších strojích extrémně dlouho… Dodávkové služby, jako je FedEx nebo Amazon se už zase těší, až budou moci optimalizovat chování svých vozů – a v budoucnosti dronů. O výhodách, které to přinese armádám, je asi zcela zbytečné hovořit… Obrovský význam by se našel také v medicíně: rychlá analýza genetické struktury nové virové nebo bakteriální hrozby by mohla přinést účinný lék v rekordním čase.
Ano, takový počítač by stal požehnáním pro stovky velkých korporací a zřejmě by současně připravil o práci miliony lidí, zejména těch s nižším vzděláním.
Kde je problém?
Kvantové počítače jsou složité i v teorii, natožpak při převedení do praxe. Už jen to, jak uchladit třímetrové monstrum, je problém, který dokáže na této planetě jen málokdo: aby počítač pracoval optimálně, musí být neustále chlazen na teplotu o 150 stupňůpod nulou, tedy je napl cesty k teplotě vesmírného vakua. To v praxi znamená, že pokud nemáte „hromady“ hélia, ani ho nespustíte. Ano, přesně toho hélia, co tak rychle dochází na celé Zemi…