16. května 2019 14:22

Go za Gorilou

Snímek Go za Gorilou je unikátní výpravou do světa ohrožených horských goril v Ugandě, na kterou se vydává nesourodá skupina čtyř mužů v doprovodu jedné odvážné ženy. Vydejte se s námi po stopách těchto fascinujících primátů do nitra tropické džungle. Za jak dlouho se jim povede vypátrat první gorilu, uvidíte na Prima ZOOM.

Poznejte ohrožené gorily ve snímku s charitativním podtextem:

18. 5. 20.00 – Go za Gorilou!

Go za Gorilou! (opakování v úterý 21. 5. od 15.25) Expedice Go za Gorilou směřuje do africké Ugandy. Cesta skupiny čtyř neobvyklých cestovatelů vede do rovníkového deštného pralesa za ohroženými horskými gorilami. Výpravu tvoří zpěvák Kamil Střihavka, známý primatolog a „gorilí táta“ Marek Ždánský, desetiletý Josef Zeman, který před pár lety utrpěl vážný popáleninový úraz, a IT specialista Milan Suchý – výherce fanouškovské soutěže. Expedice Go za Gorilou je vyvrcholením téměř půlročního projektu Mountain Gorilla Coffee, která právě z východoafrické Ugandy dováží vysoce kvalitní, ekologicky a fair trade pěstovanou kávu a čokoládu. Celý projekt podporuje spolek Bolíto, který pomáhá dětem s popáleninami překonávat těžký životní úděl v důsledku popáleninových úrazů a organizaci Gorilla Doctors, pečující o poslední horské gorily. Tato ohrožená zvířata, kterých zbývá už jen tisícovka na světě, se vyskytují v jediné oblasti – na hranicích Rwandy, Konga a Ugandy. Režie zajímavého snímku se ujala česká fotoreportérka a dokumentaristka Jarmila Štuková a kameraman Jan Gregor.

Jarmila Štuková vystudovala DAMU, ale hned po absolutoriu se začala věnovat fotografii a reportážím. Od roku 2005 se zaměřuje na země sužované válečnými konflikty, chudobou či sociálními problémy. Dokumentovala mimo jiné dětskou prostituci v Etiopii, zemětřesení na Haiti, kyselinové útoky v Indii, žehlení dívčích prsou v Kamerunu, násilí na ženách v Afghánistánu či válku s Islámským státem v Iráku a Sýrii. Do Iráku se za poslední roky pravidelně vrací. Pracovala na tématu války s Islámským státem od jejího počátku až do konce. Pohybovala se nejen na frontových liniích, ale především v uprchlických táborech, nemocnicích a zničených městech. Je autorkou fotografií úspěšné knihy věnované českým vojákům na zahraničních misích s názvem Ten druhý život. Spolupracovala na několika dokumentech – Ženy v zemi Tálibánu, Iráčanky, Nezlomené, S mámou v base, Máma z basy – a televizních reportáží. Autorsky se podílela na mnoha spotech a fotografických kampaních, které poukazují na nelehký život handicapovaných z několika oblastí, ať už jde o paraolympioniky či popálené pacienty. Desetkrát získala ocenění v soutěži Czech Press Photo za fotografické soubory i videa.

Kamil Střihavka je český zpěvák a muzikant. Vystupoval s kapelami Motorband a BSP (Balage, Střihavka, Pavlíček). Je interpretem známé skladby Země vzdálená. Účinkoval také v řadě rockových oper a muzikálů; jeho patrně nejznámější rolí byla postava Ježíše v adaptaci Jesus Christ Superstar. V současnosti je frontmanem kapely Kamil Střihavka & Leaders a hostuje v hudebním divadle RockOpera Praha. Kamil má rád děti a zvířata. Je ženatý, s manželkou Evou má dcery Evu a Terezu. Na výpravu Go za Gorilou vyrazil jako patron značky Mountain Gorilla.

Josef Zeman je desetiletý kluk, který chodí do třetí třídy. V devíti letech se mu přihodil vážný úraz, v jehož důsledku utrpěl popáleniny třetího stupně na 34 % celého těla. Život mu zachránili lékaři na Klinice popáleninové medicíny Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Od té doby se pere s osudem, bojuje s následky úrazu a pracuje na zlepšení svého zdravotního stavu. Vedle sourozenců Davida a Anety, kteří ho podporují v běžném životě, mu velmi pomáhá spolek Bolíto. Díky němu se také účastní řady společenských akcí, které přispívají ke zlepšení jeho psychiky. Na výpravu Go za Gorilou se velmi těšil, protože má rád zvířata, ale také proto, že poprvé v životě letěl, a hned tím největším evropským dopravním letadlem.

Marek Ždánský se svého času proslavil jako chovatel lidoopů v pražské zoo. Ačkoli absolvoval vojenské gymnázium, stal se nakonec majitelem modré knížky. Období, kdy byl středem zájmu veřejnosti kvůli tomu, že se staral o pražské gorily, by vydalo na samostatnou reportáž. Marek zvířata sice zbožňuje, ale rozhodně odmítá jejich polidšťování. Milanu Suchý je táta tří dětí. Původním povoláním je geodet, který se ale postupně přeměnil v IT specialistu. Řadu let má tuto oblast na starost na ruzyňském letišti. Mnoho let pracuje s mládeží a rád jezdí jen tak s batohem do přírody. Organizuje také různé akce a kurzy; podporuje projekty, které mu dávají smysl. Za svoji silnou stránku považuje řešení krizových situací a logistiku. Na výpravu Go za Gorilou vyrazil jako výherce soutěže. Bolíto je nezisková organizace při Klinice popáleninové medicíny Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, jejímž cílem je pomáhat dětem s popáleninami překonávat jejich těžký životní úděl. Popáleniny patří k nejtragičtějším a nejtěžším úrazům v každém věku, u dětí ale téměř vždy znamenají bezprostřední ohrožení života.

Gorilla Doctors je mezinárodně uznávaná nezisková organizace, která působí hlavně na území Ugandy, Rwandy a Konga. Zaměstnává desítky veterinářů z celého světa, kteří osobně dohlížejí na zdraví a bezpečí vzácných horských goril přímo v náročném terénu afrického deštného pralesa. Věnuje se také výzkumu, osvětě a spolupráci v oblasti ochrany zvířat a rozvoje ekologického zemědělství v Africe.

Mountain Gorilla je značka, pod kterou společnost M. G. C. Trade dováží kávu, kakaové boby a další produkty z východoafrické Ugandy. V podobě vynikající pražené kávy a vysoce kvalitní čokolády je uvádí na český trh. Mountain Gorilla nakupuje přímo od farmářů za fair trade ceny. Dovážené komodity nesou označení Rainforest Alliance Certified – garanci, že byly vypěstovány v souladu s pravidly pro ochranu deštných pralesů. Značka Mountain Gorilla finančně podporuje organizaci Gorilla Doctors. Další info z výpravy najdete na www.gozagorilou.cz.

www.prima-zoom.cz – unikátní online magazín: základní info, program, aktuality, fotografie, zajímavé články a ještě něco navíc

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom