25. května 2018 06:00

Extáze, tuk a použité prezervativy tvoří tělo 1200tunového špuntu, který ucpal londýnské kanály

Takže nikoliv sex, drogy a alkohol, ale tuk, drogy a výkaly - to je to co hýbe Londýnem.

Londýnské kanály vloni ucpalo monstrum – 250 metrů dlouhý špunt tvořený tukem, výkaly, kondomy a plenami. Vážil 130 tun a jeho odstranění stálo město několik desítek milionů liber.

Část „fatbergu“ neboli tukovce, jak Londýňané tuto záležitost nazvali, je k vidění v Muzeu britské metropole. Vědci také několik měsíců analyzovali, z čeho přesně je tato hrůza složená. Výsledky této analýzy byly zveřejněné v květnu a jsou ještě děsivější, než by člověk předpokládal…

Spolu s propláchnutými nečistotami a prosperujícími bakteriemi tvoří základ odporného monstra vlhčené ubrousky, kondomy a hygienické vložky. Bakterie Listeria a E. coli, které se v obrovských tlustých tucích v kanálech pod centrálním Londýnem uložily, jsou v tukovci všudypřítomné. Ale v obrovském množství v něm byly nalezené i chemikálie používané jako nepovolené látky ve sportu a při cvičení. Bylo jich dokonce více než kokainu a MDMA – neboli extáze.

Pitva tukového ledovce

Podle nové zprávy vznik tukového monstra způsobila běžná činnost, kterou i u nás dělá půlka domácností. Základem bylo to, že lidé vylévali použitý olej do domácího odpadu. Ten se pak spojil s dalšími předměty, které neměly být spláchnuty – především téměř nezničitelnými vlhčenými ubrousky. Pro anglické vodovodní a kanalizační společnosti představují tukovce čím dál větší problém; náklady na jejich odstraňování jsou stále vyšší.

Zkoumání tohoto útvaru prozradilo vědcům mnohé o tom, jakým způsobem žije moderní městský člověk a co všechno splachuje do kanálů – v odporné sliznaté hmotě tukovce se ukládá vše, co spadne do kanálů… Vědci v tom největším londýnském našli mnoho látky, jejichž přítomnost předvídali: byly to například paracetamol, léky na předpis a také látky používané v kožních krémech. Ale překvapivější bylo množství hordeninu a ostarinu - které popsali autoři studie jako typické pro součást přípravků užívaných v posilovnách pro rychlejší nárůst svalové hmoty.

Byly jich gigantické množství – tvořily téměř polovinu všech léčiv nalezených v hmotě tukovce. „Do tohoto druhu výzkumu jsme vložili obrovské množství peněz, protože si začínáme uvědomovat, že léčivé přípravky, které používáme, mají negativní účinky, jakmile se dostanou do vodního prostředí," uvedl Dr. John Wilkinson, vědec z University of York, který na tomto projektu pracoval.

Odporný ztuhlý tuk nasycený výkaly, plenami a drogami podle něj skvěle funguje jako magnet na pozornost – díky němu si lidé uvědomují, jaké odpornosti naše nepoučitelná civilizace vypouští do vod.

Wilkinson ovšem varuje před přehnanou panikou, k níž není důvod stejně jako k optimismu:"Když hodíte kyblík do kanalizace a přinesete několik mililitrů vody zpět, co je v těch několika mililitrech nemusí nutně reprezentovat to, co je pod celým Londýnem. Vzhledem k tomu, že získáte jen malý vzorek, myslím si, že je trochu nebezpečné, pokud použijete tato data k vyvozování závěrů o celém městě. "Bude potřeba udělat mnohem rozsáhlejší výzkum,“ dodal v rozhovoru pro britský deník Guardian.

Dopující Londýn

Přípravek Ostarine, který lze použít jako alternativu steroidů k rychlejšímu nárůstu svalové hmoty, je uveden na seznamu zakázaných antidopingových agentur. Jim McVeigh, ředitel britského Institutu pro veřejný zdravotní stav a odborník na užívání steroidů a léčivých přípravků pro zlepšení výkonu, byl tímto objevem překvapen. Je to podle něj zajímavý náznak, jak moc podobných látek se nyní v Anglii užívá – a že podobné přípravky jsou dnes prakticky všude a v množství, o němž nikdo neví.

Hordenin se popisuje jako produkt na snížení hmotnosti nebo sportovní doplněk, ale mohl by pocházet i z více konvenčního zdroje. Studie z roku 2012 o analýze moči shromážděné z přenosných pisoárů v centru Londýna našla více hordeninu než čehokoli jiného - výzkumníci však uznali, že nebyl zřejmě použitý jako přípravek potlačující chuť k jídlu; pravděpodobnější je, že byl přítomen jako produkt rozpadu piva vařeného z ječmene.

Text: MK

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom