Masivní výbuch zabil a zranil přes 6 000 lidí. Podívejte se na explozi, které odolala jen česká stavba
Katastrofa na spadnutí S2 (6) – Výbuch v Bejrútu
V Bejrútu byl 4. srpna 2020 horký den. Když chvíli před šestou hodinou odpoledne ve skladišti číslo 12 v hlavním přístavu vypukl požár, dorazili hasiči na místo za čtyři minuty. Podle všeho hořela zábavní pyrotechnika.
Rachot vybuchujících petard a barevné záblesky bylo slyšet široko daleko, a když se k nim přidal výbuch následovaný mohutným sloupem kouře, mnozí obyvatelé Bejrútu neodolali a začali ohňové divadlo sledovat z oken a natáčet na mobilní telefony. Netušili, co je čeká.
Výbuch zcela zničil velkou část Bejrútu Zdroj: Profimedia.cz/ČTK
Zbytky sila, které stavěli čeští stavbaři Zdroj: Profimedia.cz/ČTK
Silo ochránilo před nejhorší zkázou severní část města Zdroj: Profimedia.cz/ČTK
Největší přístav východního Středomoří po explozi tisíců tun hnoiv Zdroj: Profimedia.cz/ČTK
Barva kouře po výbuchu vyvolala spekulace, zda se na místě nenacházela munice nebo další chemikálie Zdroj: Profimedia.cz/ČTK
Město bylo zničeno v okruhu 1,5 km od epicentra výbuchu Zdroj: Profimedia.cz/ČTK
Mohlo by vás také zajímat: Před 105 lety došlo k největšímu nejadernému výbuchu v historii. Ohnivá koule se vzedmula do výšky 1,5 kilometru
Vraždící hnojivo
Po prvním výbuchu totiž následoval další, mnohonásobně silnější. Přesně v 18:08:18 místního času explodovalo 2 750 tun dusičnanu amonného, tedy ledku, který byl ve skladišti už šest let provizorně uskladněn. Šlo o celníky zabavený náklad hnojiv, který původně mířil v roce 2014 z gruzínského Batumi do Mosambiku.
Exploze nebezpečného materiálu připomínala výbuch atomové bomby. Jak můžete vidět na záběrech v dokumentu Katastrofa na spadnutí, který vysílala Prima ZOOM, tlaková vlna v okruhu 1,5 km od epicentra ničila domy, převracela auta a vrhala proti zděšeným lidem smršť skleněných střepin a dalších úlomků. V jediné sekundě přišlo nejméně 200 lidí o život, na 6 000 jich utrpělo zranění a 300 000 lidí přišlo o střechu nad hlavou.
Exploze odpovídala ekvivalentu 1,1 kilotunám TNT a byla jedním z nejsilnějších nejaderných výbuchů všech dob. Slyšet ji bylo až na 270 kilometrů vzdáleném Kypru a v Jordánsku ji přístroje zaznamenaly jako zemětřesení o síle 4,3 stupně Richterovy škály. Na místě vznikl kráter hluboký 43 metrů a široký 120 metrů, který se zaplnil mořskou vodou.
You might like this one, then (2020 Beirut explosion): pic.twitter.com/xS0WFrwcTO
— Breslin. Who's ready to escape? (@trevsayers) December 30, 2022
Přečtěte si také: Nové záběry ničivého výbuchu v Libanonu: V nemocnici vzduchem létal nábytek i lidé
Nezničitelné české silo
Ničivé síle výbuchu odolalo jen obří silo stojící poblíž skladiště s hnojivem. Silo v bejrútském přístavu stavěla v letech 1968–70 pardubická pobočka české stavební firmy Průmstav. Jediným účelem 60 metrů vysoké železobetonové stavby, která přečkala několik válek, bylo skladovat obilí – vešlo se ho do něj 120 000 tun, což představovalo 85 % libanonské spotřeby této klíčové suroviny. V okamžiku výbuchu zde bylo ale jen 15 000 tun obilí.
Obří silo zabírající plochu 25 000 metrů čtverečních pohltilo značnou část energie výbuchu a ochránilo před úplným zničením hlavně severní část Bejrútu. Jedna jeho část zůstala stát jako obří memento děsivé události podobně jako Atomový dóm v centru Hirošimy projektovný a postavený českým architektem Janem Letzelem. V létě 2022 v troskách sila propukl další požár, když se vznítily zbytky uskladněné pšenice. Následně se další část obří stavby zřítila.
ZDROJ: Time