16. dubna 2019 06:00

Esenciální oleje mohou chlapcům vytvořit prsa, varují vědci

Ne všechno přírodní je zdravé. Pozor na některé esenciální oleje.

Rostlinné hormony a lidská proměna

Esenciální oleje z rostlin jsou dnes reklamami nabízeny jako málem zázračný lék – tvrdí se o nich, že mají mnoho užitečných vlastností. Ale jen proto, že jsou přírodní, to neznamená, že jsou neškodné – ostatně jen málokdo by tvrdil, že uštknutí černé mamby je neškodné, přestože její jed je přírodní… Nový výzkum teď ukázal, že dva běžně používané rostlinné oleje svým působením napodobují ženské pohlavní hormony v těle. Důsledek: Občas způsobují, že chlapcům začnou růst výrazně zvětšené prsy.

Esensiální oleje: levandule a čajovník

Chemické látky z levandule jsou často používány v toaletních potřebách pro jejich vůni a údajně pomáhají i psychickému a fyzickému uvolnění. Olej z čajovníku je opravdu mírným antiseptikem – opravdu má protizánětlivé účinky. Velmi často se také používá jako běžná složka kosmetických prostředků na vlasy pro děti, protože se tvrdí, že funguje jako obrana proti vším. A to přesto, že existuje jen velice málo důkazů, že by tyto účinky opravdu měl.

Bohužel, jiné účinky tyto oleje mají, jedná se však o účinky vedlejší, neočekávané a pro postižené velice nepříjemné. Roku 2007 lékaři hlásili tři velice podivné případy chlapců, jimž začaly růst na hrudi dívčí prsy – nebyly sice nijak gigantické, ale všichni tři postižení je cítili jako velké ponížení. Prsy se u nich objevily přesto, že pro to neexistoval žádný objektivní důvod. Testy totiž prokázaly, že všichni chlapci měli zcela normální hormonální hladinu odpovídající jejich věku i pohlaví.

Záhada? Ano, na dlouhé roky si s tímto problémem nevěděli rady ani ti nejlepší vědci. Až nedávno prokázal podrobnější průzkum, že existuje spojení mezi dobou, kdy chlapcům prsy vyrašily, a dobou, kdy začali užívat nový druh kosmetiky. Když se ukázalo, že ve všech třech případech to byly podobné látky, byli vědci konečně na stopě.

Mydlení prsou a estrogenový efekt

Vždy se jednalo o mýdlo nebo šampon s obsahem levandule nebo oleje z čajovníku. Podobný účinek byl zaznamenán s levandulí u hispánských komunit v USA, nicméně testy na krysách naznačovaly, že levandulový olej nemá žádný takový účinek.

Aby to prozkoumali, nechali vědci pod vedením Kennetha Koracha z Národního ústavu environmentálních zdravotnických věd v Durhamu v Severní Karolíně analyzovat osm chemikálií, které musí být přítomny ve výrobku, aby mohl být prodáván jako esenciální olej.

Při použití na tkáň, která obsahovala buňky rakoviny prsu, sedm z těchto chemikálií změnilo aktivitu genů, které normálně reagují na estrogen, oznámili vědci na zasedání Endokrinní společnosti v Chicagu poslední březnové pondělí. „Mnoho z těchto látek je také uvedeno jako součást jiných rostlinných olejů,“ uvedl Korach.

Podle něj by mohly být k těmto účinkům hormonu náchylné i dívky před nástupem puberty – je ale možné, že tomu nikdo nevěnoval pozornost, protože to doposud lidé pokládali za předčasný příchod hormonálních změn.

Text: MK

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom