21. září 2017 11:36

Endoprotéza rostoucí s pacientem. Češi ve vědě bodují

Unikátní endoprotéza je modulárním systémem, který funguje jako stavebnice.

Za endoprotézy stehenní kosti pro děti, které s pacientem dokážou růst, dostala firma Beznoska ocenění Technologické agentury ČR. Agentura cenu udělila za "řešení pro kvalitu života", zástupci firmy ji převezmou dnes večer. Vyvinuté endoprotézy stehenní kosti v současnosti užívají v Česku dva dětští pacienti, operovali je lékaři Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně. V rozhovoru pro ČTK to řekl hlavní konstruktér David Sitte.

Endoprotézou se nahrazuje kolenní kloub a část stehenní kosti především u nádorových onemocnění. Tato diagnóza je u dětí častější než u dospělých, jenže právě u dětí se obtížněji řeší. Důvodem je to, že kosti dětí do určitého věku rostou, zatímco klasická endoprotéza zůstává stále stejně velká. Konstruktéři proto museli vyvinout takovou náhradu, kterou půjde jednoduše prodlužovat podle toho, jak pacient roste.

"Unikátní je tato endoprotéza i tím, že je to modulární systém, který funguje jako stavebnice. Máme pevný základ obsahující distrakční mechanismus a modulární díly. Záleží na konkrétním pacientovi, jaké díly mu dáme a jaké dříky na ukotvení do kosti zvolíme," vysvětlil Sitte. Jak dítě roste, náhradu je možné prodlužovat. To se děje při krátkém zákroku v anestezii zhruba jednou za půl roku.

"Implantát má v sobě kanalizovaný šnek vnitřním šestihranem. Operatér pod rentgenem otvor vidí, propíchne měkké tkáně takzvaným kirschnerovým drátem a připojí se na šestihran v implantátu. Následně udělá krátký řez a pomocí distraktoru šroubováku, otáčí mechanismem a implantát se prodlužuje," popsal Sitte. Prodlužování je pomalé a plynulé, pět otáček distraktoru znamená prodloužení o jeden milimetr.

Tímto způsobem se endoprotéza přizpůsobuje přirozenému růstu. Když dítě dosáhne dospělosti, vymění se za trvalou náhradu, kterou již není potřeba prodlužovat. Jak uvedl Sitte, endoprotéza musí být pevná, aby vydržela velkou zátěž, ale zároveň nesmí být robustní a těžká, aby se do dětského těla dobře vešla a mohla v něm fungovat.

Vývoj endoprotézy trval od ledna 2013 do prosince 2015. Půl roku nato ji lékaři I. ortopedické kliniky Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně voperovali patnáctileté dívce. Podle Sitteho měla předtím klasickou endoprotézu, která s ní ale nerostla, což způsobilo zkrácení končetiny o 5,5 centimetru. "Po naší endoprotéze po dvou operacích, to je implantaci a prodlužování, má zkratek pouze dva centimetry. A postupně se končetina bude dále prodlužovat," uvedl Sitte.

Druhým pacientem, který rostoucí endoprotézu užívá, je osmiletý chlapec. Podle Sitteho má zhruba půl roku od operace a v nejbližší době ho čeká první distrakce.

Firma by nyní chtěla začít se standardní sériovou výrobou těchto endoprotéz. Vývoj rostoucí endoprotézy stehenní kosti podpořila Technologická agentura ČR. Firma Beznoska na vývoji spolupracovala s Lékařskou fakultou Masarykovy univerzity.

ČTK

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom