4. ledna 2022 16:30

Porota rozhodla: Slavná obchodnice s krví podvedla investory, jinak je ale nevinná

Porota složená z osmi mužů a čtyř žen označila Elizabeth Holmes vinnou ve čtyřech z celkem 11 obvinění vznesených proti ní u federálního soudu v kalifornském San José. U třech obvinění se na verdiktu porota dokázala shodnout až po 50 hodinách jednání.

V ostře sledovaném případu jde o zásadní průlom – podnikatelka je obviněna z podvodu vůči investorům a pacientům, kteří od roku 2004 postupně vkládali své peníze a důvěru do její startupové firmy Theranos slibující převrat v technologii testování krve. Zázrak se ale nekonal a Elizabeth Holmes, kterou média kvůli její fascinaci zakladatelem Applu nazývají „Steve Jobs v sukních“, stanula v říjnu 2021 před soudem.

Elizabeth Holmes hrozí vězení a pokuta

Porota na závěr 15 týdnů trvajícího procesu shledala Elizabeth Holmes ve čtyřech bodech obžaloby: v jednom ze spiknutí s cílem podvést investory a ve třech bodech z podvodu vůči investorům. V bodech obžalob týkajících se poškození práv pacientů porota hlasovala pro nevinu.

Při čtení verdiktu poroty sklonila zakladatelka Theranos hlavu, zůstala sedět a neprojevila žádné viditelné emoce. Také její partner Billy Evans působil při čtení rozsudku klidně. Elizabeth Holmes (37) hrozí trest vězení – před začátkem procesu se mluvilo až o 20 letech – a také finanční postih, datum vynesení rozsudku ale není stanoveno. Holmes celou dobu tvrdí, že je nevinná a předpokládá se, že se proti verdiktu poroty odvolá.

Jediná kapka krve

Cílem firmy Theranos bylo vyvinout malé zařízení, které by dokázalo udělat kompletní krevní obraz z jediné kapky krve. Testovat by se lidé mohli téměř zadarmo v lékárnách a posléze i v pohodlí domova. Do prosince roku 2014 se firmě povedlo získat kapitál okolo 6 milionů dolarů (zhruba 128 milionů korun) a zařídit si sídlo v Silicon Valley. Elizabeth Holmes po celou dobu vystupovala jako celebrita, poskytovala rozhovory a byla často na titulních stranách prestižních časopisů.

Slibovaný zázračný přístroj nefungoval ani po 12 letech vývoje zdaleka tak dobře, jak Holmes veřejnosti a investorům tvrdila. Testy byly nepřesné a musely se dokončovat v laboratořích. Při tom docházelo ke zkreslení výsledků, takže se pacienti často dozvídali chybnou diagnózu. V roce 2016 proto úřady Theranosu zakázaly jakékoli laboratorní testování provádět.

ZDROJ: CNN: Elizabeth Holmes found guilty on four out of 11 federal charges

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom